Risaleler herkese hitap etmiyor mu; Nur cemaatine herkes gidemez mi? "Nur Cemaati herkesi aralarına almaz, onlar yanlız yüksek okuyanları aralarına alır." şeklindeki söylentiler doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar, tam aksine yüksek ve anlaşılması zor meseleleri, avam olan insanların seviyesine ve idrakine indiren, muazzam bir iman ve Kur’an tefsiridir. Dağınık ve derin mevzuları temsil ve kıyas yolu ile toplayıp, yüzeysel hale getirerek, avam insanların istifade etmesine imkan sağlıyor. Böyle bir tefsiri "havassa ve eğitimli insanlara hitap ediyor" deyip, avam insanları sakındırmak insaf ve akıl ile bağdaşmaz.

Risale-i Nurların diğer önemli bir hususiyeti; şefkati esas almasıdır. Yani Risale-i Nurlar Allah’ın Rahim ismine mazhar olduğu için, insanları bütünü ile kucaklar ve hepsine şefkat ile muamele eder. Belli bir tabakaya mahsus gitmez. Bütün toplumsal tabakalara hitap eder. Çiftçi-memur, işçi-patron, avam-havas, eğitimli-eğitimsiz nazara almadan, hepsine iman hakikatlerini ders verir. Hal böyle iken Risale-i Nurları bir tabakaya mahkum etmek nasıl mümkün olur?!..

Risale-i Nurlar bu asrın ilacı ve hekimidir. Risale-i Nurlar; manevi ve imani bütün mevzuları ve sorunları, Kur’an'dan aldığı feyiz ve bereket ile izah edip çözüme kavuşturan bir tefsirdir. Bu asrın ihtiyaç ve gereklerini iyi tahlil eden ve buna uygun yollar ve çözümler üreten Risale-i Nurlar, çok insanların imanını kurtarıyor. Vesvese ve buna benzer bir çok manevi hastalıkları, Risale-i Nurlar, Allah’ın izni ile tedavi eder. Yeter ki biz ciddiyet ile Risale-i Nurları okuyup tahkik edelim.

Biz, bazılarının esassız ve çürük laflarına bakmak yerine, gidip doğrusunu yerinde inceleyip tahkik etmeliyiz. Zira toplum içinde silik ve çürük çok fikirler var ve menfi propaganda yapanlar az değil; bu yüzden biz bunlara değil kaynağına gidip bakmalıyız. O zaman hakikatin ne olduğu anlaşılır. Çok insanlar ön yargılarından dolayı bu asrın ilacı ve hekimi olan Risale-i Nurlardan uzak kalıyorlar ve imanlarını tehlikeye atıyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Risale-i Nurun En Has Talebeleri Arasında Pek Çok Ümmi Talebe Olup Üstadımızda Pek Ehemmiyet Vermiştir. Bizde Sınıf Ayrımı Yoktur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...