Risaleler, Kültürümüzün Korunmasına Nasıl Yardımcı Olmuştur ve Oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuda detaylı bir araştırma icab etmektedir. Ancak şimdilik şunu ifade edelim ki, bir kültürün taşıyıcısı ve en önemli koruyucusu dildir. Ecdadımız ile bizim aramızdaki kültür taşıyıcı olan dilimiz, cumhuriyetin ilanından sonra değişmesi ile birlikte ecdad ile aramızaki köprüler de yıkılmıştır. İşte risaleler bu noktada önemli bir vazifeyi deruhte etmektedir.

İslam kültürü ve dolayısı ile Osmanlı kültürü Kur'an kültürüydü. Kur'an dilinin muhafaza edilmesi noktasında Risaleler önemli bir görevi üstlenmiş bulunlmaktadır.

Diğer taraftan bir milleti millet yapan en önemli unsurlardan biri de dindir. Dininden ve dilinden uzaklaşan bir millet, külüründen de uzaklaşmış demektir.

Maddeci felsefenin dinleri adeta ortadan kaldırmak için yaptığı acımasız operasyonlar Risalelerin akli ve mantıki deliller ile karşı koyması karşısında mağlup olmuş ve milletin kültürünü temsil eden din de korunmuştur.

Din ve dilin muhafazası noktasında Risalelerin önemli bir misyonu yüklendiğini çok rahatlıkla ifade etmek mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hakan_23el
risaleleri yazdıran üstadımızdan günümüze kadar gelmesine vesile olan tüm şahıslara kadar görev alan insanlardan allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...