Risalelerde birçok yerlerde "yüz bin", "üç yüz bin", "dört yüz bin nev" tabirleri kullanılıyor. Bunlar hangi türlerdir? Neden farklı yerlerde farklı farklı kullanılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İster Kur'an’da olsun, ister hadislerde olsun, ister tefsirlerde olsun, rakamlar genelde çokluk ifadesi için kullanılır. Yoksa birebir aritmetik bir değer içermezler. Mesela, Kur'an içinde geçen "Rabbülalemin" kavramını müfessirler âlemlerin çokluğuna bir işaret, bir kinaye olarak kabul etmişlerdir.

Bu yüzden hem Kur'an'da hem de Kur'an’ın tefsirlerinde, rakamlar birebir aritmetik değerler taşımazlar. Genelde sözün ve lafın akışına uygun olarak o rakamlar sarf edilir. Üstad Hazretleri de bu tarzı Risale-i Nurlarda çokça kullanır. Üstad Hazretleri bu rakamları kullanırken elbette sayısal bir değer için değil, maksada kuvvet vermek için kullanıyor. Yani lafın ve sözün akışına uygun bir ifade tarzıdır. Bu gibi ifade tarzları edebi bir değer taşımasından dolayı matematiksel bir nazar ile tartılmazlar, sadece çokluğun üstünde bir sembol ve nişanedirler ve öyle bakılmalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...