Risalelerde bol miktarda geçen; "....-i mutlak" ya da "...-i mutlaka" tamlamalarında (Mesela; küfr-ü mutlak, Acz-i mutlak, Rububiyet-i mutlaka...gibi) mutlak/mutlaka kelimesi tamlamaya nasıl bir anlam veriyor? Farklı yerlerde farklı anlamları var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mutlak: Kelime anlamı olarak; salıverilmiş, ıtlak olunmuş, serbest bırakılmış demektir. Diğer bir mana olarak da "asla bir şarta bağlı olmayan" demektir. Istılahtaki manası ise "kayıtsız, sınırsız ve kesin" manalarına geliyor.

Mutlak kelimesi Allah’ın isim ve sıfatlarına kullanıldığında "sonsuz ve sınırsız" manasına gelir. Mesela, kudret-i mutlaka; "kudreti sonsuz ve sınırsız Allah" demek iken, ilm-i mutlaka ise Allah’ın ilminin her şeyi kuşatması anlamındadır...

Beşeri durumlarda "mutlak" kelimesi, kati ve tam manasına geliyor. Mesela küfr-ü mutlak, kesin ve kati küfür demek iken, gaflet-i mutlak derin ve tam bir gaflet manasına geliyor. Yani mutlak kelimesi kullanıldığı yere göre mana ve hüküm kazanıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mustafa kayapalı
Bu bir Arapça gramer konusudur. Mevsuf müennes ise sıfat da müennes olur.Müzekker ise müzekker olur. Mesela, Küfür kelimesi müzekker olduğu için onun sıfatı olan kelime (mutlak)müzekker olarak(küfr-ü mutlak) gelir. Rububiyyet kelimesi müennes olduğu için sıfatı müennes gelir, Rububiyyet-i mutlaka olarak kullanılır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...