Risalelerde Burçlar Hakkında İfadeler Mevcut mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burçların nasıl ortaya çılktığı ile ilgili On Dördüncü Lem'a' da şöyle bir açıklama geçmektedir:

"Eski kozmoğrafya nazarında güneş gezer. Güneşin her otuz derecesini bir burç tabir etmişler. O burçlardaki yıldızların aralarında birbirine raptedecek farazî hatlar çekilse, birtek vaziyet hâsıl olduğu vakit, bazı esed (yani arslan) suretini, bazı terazi mânâsına olarak mizan suretini, bazı öküz mânâsına sevr suretini, bazı balık mânâsına hût suretini göstermişler."

"O münasebete binaen o burçlara o isimler verilmiş. Şu asrın, kozmoğrafyası nazarında ise, güneş gezmiyor. O burçlar boş ve muattal ve işsiz kalmışlar. Güneşin bedeline küre-i arz geziyor. Öyleyse, o boş, işsiz burçlar ve yukarıdaki muattal daireler yerine, yerde arzın medar-ı senevîsinde, küçük mikyasta o daireleri teşkil etmek gerektir."

"Şu halde, burûc-u semâviye, arzın medar-ı senevîsinden temessül edecek. Ve o halde küre-i arz her ayda burûc-u semâviyenin birinin gölgesinde ve misalindedir. Güya arzın medar-ı senevîsi bir ayna hükmünde olarak, semâvî burçlar onda temessül ediyor." (1)

(1) bk. Lem'alar, On Dördüncü Lem'a.

İlave bilgi için tıklayınız:

Burçların insan karakteri üzerinde tesiri var mıdır?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami

14. lemadan alıntı yaptığınız yerde ve devamında "...Çünkü küre-i arz, o sualin zamanında Sevr Burcunun misalindeydi. Bir ay sonra yine sorulmuş, alelhud demiş. Çünkü o vakit küre-i arz Hût Burcunun gölgesindeymiş." denilerek; Dünya öküz ile Balığın üstündedir, hadisinin izahında bu hadisin dünyanın geçimi karalar ve denizden olduğunu ve güneş yerine dünaynın döndüğünü ve birinci sualde sevr (balık), ikinci sualde hud (boğa) burcu üzerinde olduğunu açıklıyor. Bu ifadelerden Üstadın burçların gölgesinde olmasını kabul ettiğini anlıyoruz. Fakat verdiğiniz linkte Burçların tesirleri(gölgelikleri) tamamen inkar ediliyor. İkisinin vech-i tevfiki nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Soruya verdiğimiz cevapda, buçların tesirleri değil, varlığı ortaya konmuştur. Linkte ise, gazetelerde çıkan ve sulandırılan neticler üzerinde durulmuştur. Zaten hiç bir şeyin doğrudan bir başka şeye tesiri yoktur. Arının bal yapmada, tavuğun ise yumurtlamada tesiri yoktur, tesiri yaratan Allah'tır. Biz linkin, bizim konuya bakan boyutuna bakalım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...