Risalelerde, "Ehli dünyanın evhamını tahrik edecek işlerde bulunmasınlar." diye tavsiye ediliyor. Bu işler nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ehl-i dünyanın vehim ve kuruntularını nelerin tahrik edeceğini birkaç madde halinde özetlemeye çalışalım:

Birincisi, siyasete bulaşarak onları endişe ve kafa karışıklığına düşürmemektir. Risale-i Nur mesleği tamamen iman ve ahlak hareketidir. İman ve ahlak hareketinde, siyasal taleplerden çok emniyet ve asayiş önemlidir. Zira insanların iman ve ahlakını düzeltebilmek için, onlarla sağlıklı bir ortamda buluşmak gereklidir ki bunun en güzel yolu siyaseti dershaneye sokmamaktır.

İkincisi, Risale-i Nur mesleğinde asayiş ve emniyet ve insanların zarar görmemesi temel bir esastır. Öyle ise asayişi ve emniyeti ihlal eden aşırılıklardan imtina etmeliyiz ki ehl-i dünya evhama kapılıp "Bunların derdi iman ve ahlak değil anarşidir." demesinler.

Üçüncüsü, Risale-i Nurların tebliğinin içeriği ve gayesi imandır ve uhrevidir. İman hakikatleri ise hiçbir şeye alet edilemez. Öyle ise dünyevi bazı maksatları hizmetimizin içine sızdırıp "Acaba bunlar ahireti gösterip dünyayı mı talep ediyorlar?" zannına düşürecek iş ve eylemlerden uzak kalmalıyız.

Bu zamanda, müspet bir şekilde ve müspet ilimler ışığında iman ve ahlaki değerleri insanlara telkin etmek ve kalbi ve ruhu menfi felsefenin fikirleri ile yaralanmış insanlara Kur’an hakikatlerini götürmek, en büyük cihat, en büyük hizmettir.

İşte Risale-i Nurlar bu minval üzere gidiyor ve talebelerini de bu yolda büyük bir itina ve titizlik içinde hareket etmeleri gerektiğini telkin ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Onun için, kardeşlerime de tavsiye ediyorum ki, ihtiyat etsinler, nâehillerin eline hakikatleri vermesinler. 1 : bk. İbni Mâce, Mukaddime: 17. bu hadisi şerif nedir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bahsedilen hadisin metni şu şekildedir ve konu ile dolaylı bir şekilde ilgilidir: “Allah, hakkında hayır dilediği kimseye din hususunda büyük bir anlayış verir. “ Buhârî, İlim 10, Humus 7, İ’tisâm 10; Müslim, İmâre 175, Zekât 98, 100. Ayrıca bk. Tirmizî, İlim 4; İbni Mâce, Mukaddime 17

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...