Risalelerde, "En küçük sahabeye en büyük velinin yetişememesinin mühim bir sebebi doğrudan nübüvvetin kaynağından feyiz almalarıdır." deniyor. Peki diğer peygamberlerin zamanında onlara iman edip onların sohbetlerinde bulunanların derecesi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Talebenin kıymeti, ders aldığı hocanın kıymetine göredir. Peygamber Efendimiz (asm) fazilet noktasından nasıl sair peygamberlerden üstün ise, Peygamber Efendimiz (asm)'in rahle-i tedrisinden ders alan sahabeler de sair peygamberlerin ümmetlerinden ve onun rahle-i tedrisinden ders alanlardan üstün ve faziletlidirler. Yani her peygamber kendi mevki ve makamına göre kıymet bahşediyor.

Mesela, Hazreti İsa (as)’in rahle-i tedrisinden bizzat ders alan havariler ile daha sonraki makbul Nasraniler arasında elbette çok azim fazilet ve üstünlük farkları vardır. Hangi peygamber olursa olsun, ondan bizzat ders almak ile bilvasıta ders almak arasında elbette fark olacaktır. Bu yüzden her peygamberin bizzat ümmetine sahabe nazarı ile bakabiliriz, lakin Peygamber Efendimiz (asm)'in sahabelerine yetişemezler...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...