Block title
Block content

Risalelerde geçen arif-i billah ne demektir; bunlar arasında Allah'ın makbulu olmuş İslamiyet'ten önce yaşamış olanlar (Ashab-ı Kehf veya rahip) var mı? Bunların ruhlarına Fatiha veya Yasin okumak caiz midir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arif-i Billah: Kelime olarak mürşid, ermiş, evliyâ manalarına geliyor. Terim olarak ise Hakkın nuru ile Cenab-ı Hakk'ı bilen ve alemi, hâdiseleri ilahî feyz ve ilim ile gören veli zatlara deniyor. Yani kafa ve kalbi hidayet nuru ile uyanmış, olayları Allah’ın nuru ile görebilen mütefekkir evliyalara verilen bir isimdir.

Bu gibi insanlar sadece İslam ve sonrasına mahsus değildir; İslam’dan önce de böyle arif ve evliya zatlar çoklukla  bulunmuştur. Zaten Kur’an inanan bütün müminleri zaman ve mekan ayırımı yapmadan  bir kategori de değerlendiriyor. Hazreti İsa (as)’in ümmeti içinde  arif müminler olduğu gibi Nuh (as)’ı ümmetinde aynı arif müminler vardır.

Kur’an, zaman zaman bu arif ve evliyaların hayatını ayetleri ile ilan etmiştir. Ashab-ı Kehf, Habib-i Neccar bunlardan bazılarıdır. Bu mübarek zatlara değil dua etmek ve Fatiha okumak, onlardan şefaat bile istemek gerekir.

"Sen, iman edenlere, düşmanlık besleme bakımından onların en şiddetlilerinin Yahudiler ile müşrikler olduğunu görürsün. Müminlere sevgi bakımından en çok yakınlık duyanların ise “Biz Nasârayız (Hristiyanız)” diyenler olduğunu görürsün. Bunun sebebi, onlar arasında bilgin keşişlerin ve dünyayı terk etmiş rahiplerin bulunması ve onların kibirlenmemeleridir.” (Maide, 5/82)

Bu ayette zımni olarak İslam öncesi rahipler içinde arif-i billah zatların olduğuna işaretler vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yedinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 6065 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...