Block title
Block content

Risalelerde hayvanata çobanlık eden melaikeden bahs ediliyor. Acaba bu hayvanlar cüzi de olsa bir iradeleri olduğu için mi meleklerin ilhamına, sevkine zıt hareket ediyorlar?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanlara da melekler ilhamda bulunuyor, ama insanda nefis ve irade olduğu için insanlar meleklerin rağmına hareket edebiliyorlar. Aynı mana hayvanat için de geçerlidir. Yani hayvanların da nefis ve ilkel bir iradesi olduğu için, meleklerin ilhamına ters hareket edebilirler.

Üstad Hazretlerinin hayvanlarda da basit ve ilkel bir iradenin olduğuna dair şu cümleleri vardır:

"Ve bu saray-ı kâinatta ikinci kısım amele, hayvânattır. Hayvânat dahi, iştiha sahibi bir nefis ve bir cüz-ü ihtiyarîleri olduğundan, amelleri hâlisen livechillâh olmuyor. Bir derece nefislerine de bir hisse çıkarıyorlar. Onun için, Mâlikü'l-Mülki Zü'l-Celâli ve'l-İkram, kerîm olduğundan, onların nefislerine bir hisse vermek için, amellerinin zımnında onlara bir maaş ihsan ediyor."(1)

Hem melekler vekil ve nazırdırlar, hayvanlar üstünde mutlak bir idare ve terbiyeleri bulunmuyor. Hakikat noktasında her şeyin müdebbiri ve yaratıcısı Allah’tır. Meleklerin tedbir ve çobanlığı insanlarda olduğu gibi mecazidir. Biz nasıl namazın efaline halık değilsek, melekler de mazhar olduğu işlerin hakiki suretine halık değildirler.

Bu sebeple sadece hayvanlar değil, bütün mahlukat Allah’ın kudretine vesile ve memurdurlar. Bir yılan gelip birisini sokuyor ise, onu icat edip yaratan Allah’tır. Yılan kendi başına hareket etmiyor.

(1) bk. Sözler, Yirmi Dördüncü Söz, Dördüncü Dal.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 2.843
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...