Risalelerde, İbni Sina hakkında, Üstad'ın Tespitleri Nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad'ın İbni Sina ile ilgili bir kısım ifadeleri aşağıda yer almaktadır:

"İslâm hükemasının Eflâtun’u ve hekimlerin şeyhi ve feylesofların üstadı, dâhi i meşhur Ebu Ali İbni Sina,.."(1)

"Ey şu risaleyi insafla mütalâa eden kardeş! Deme, 'Niçin bu Onuncu Sözü birden tamamıyla anlayamıyorum?' Ve tamam anlamadığın için sıkılma. Çünkü, İbn-i Sina gibi bir dâhi-yi hikmet, اَلْحَشْرُ لَيْسَ عَلٰى مَقاَيِيسَ عَقْلِيَّةٍ demiş; 'İman ederiz, fakat akıl bu yolda gidemez.' diye hükmetmiştir."(2)

"Hattâ, silsile-i felsefenin en mükemmel fertleri ve o silsilenin dâhileri olan Eflâtun ve Aristo, İbn-i Sina ve Fârâbî gibi adamlar, 'İnsaniyetin gayetü’l-gayâtı teşebbüh-ü bi’l-Vâcibdir, yani Vâcibü’l-Vücuda benzemektir.' deyip firavunâne bir hüküm vermişler. Ve enaniyeti kamçılayıp şirk derelerinde serbest koşturarak, esbabperest, sanemperest, tabiatperest, nücumperest gibi çok envâ-ı şirk taifelerine meydan açmışlar." (3)

"İşte, felsefenin şu esâsât-ı fâsidesinden ve netâic-i vahîmesindendir ki, İslâm hükemasından İbn-i sina ve Fârâbî gibi dâhiler, şâşaa-i suriyesine meftun olup, o mesleğe aldanıp o mesleğe girdiklerinden, âdi bir mü’min derecesini ancak kazanabilmişler. Hattâ, İmam-ı Gazâlî gibi bir Hüccetü’l-İslâm, onlara o dereceyi de vermemiş."(4)

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a.

(2) bk. Sözler, Onuncu Söz, Mukaddime.

(3) bk. a.g.e., Otuzuncu Söz.

(4) bk. a.g.e. ve Risale.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...