Risalelerde Üstadımız, bazı küçük gibi görünen hadiseler de anlatmıştır. Mesela, tavuklarının olduğundan, üzerindeki sakoyla ilgili, vs... Bu hadiseleri anlatmasındaki esas gayesi ne olmuştur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Genel ve dağınık hakikatler ancak bazı küçük ip uçları ve basit misaller ile anlatılabilir. Zira insanların ekserisi avam olduğu için, kendi aklı ve basireti ile o dağınık ve genel hakikatleri görmekten uzaktırlar.

Mesela, hiç kedi görmemiş biri için, “Bütün kediler miyavlar.” önermesinde, bütün kedilerin miyavlaması, bilinmeyen ve genel bir şey olur. Ancak bir kedi gösterilse, onun miyavlaması ile konu netliğe kavuşturulur. Böylelikle, biz bilinenden, yani elimizdeki miyavlayan kedilerden hareketle bilinmeyenler hakkında, yani elimizde olmayan diğer kediler hakkında hüküm çıkartarak, bütün kediler miyavlar diyoruz ve genel ve dağınık olan o gerçeğe ulaşıyoruz. Bu önerme ve hüküm sağlam bir önerme ve hükümdür.

Üstad Hazretlerinin seksen küsur senelik hayatında, iktisat ve bereket önemli ve genel bir kaidedir. Lakin her insan bu genel kaideleri aklı ihata edemiyor veya bilemiyor. Bir takım somut ve anlaşılır basit örneklemeler bekliyor. Üstad Hazretleri de hayatındaki iktisat ve berekete dair bazı somut ve küçük örnekleri göstererek o umumi ve genel kaideye işarette bulunuyor. Yani ben insanların sırtından değil, iktisadın bereketi ile geçiniyorum demek istiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Aslinda, ustadimiz ayni zamanda topluma hesap vermistir. Yani, elindeki maddi olanaklarin kaynagini gostermek suretiyle insanlarin kafasindaki sorulari gidermistir. Bi cesit malvarligini aciklama diyebiliriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...