Risalelerdeki "Bir saray, yüzer kapalı kapıları var. Bir tek kapı açılmasıyla o saraya girilebilir..." gibi tespitler; diğer dinler için de kullanılabilir bir tespit, bir destek içermez mi?

Soru Detayı

Örnek olarak: " Bir saraya girmek için bir kapının açık olması yeterli." gibi tespitler diğer dinler için de kullanılabilir bir tespit, bir destek içermez mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Delil ve ayetler insanı iki, üç, dört, beş sonuca değil tek sonuca götürür. Şayet sizin ifade ettiğiniz gibi olsa idi, insanlık için ortak, objektif ve genel geçer bir doğru olamazdı. Oysa akıl, mantık, tecrübe, vahiy gibi vesileler bir gerçeğe bir hakikate işaret eder ve ona götürür.

Kamyonu yürüten büyük teker taksinin yürümesine engel olur. Çünkü büyük teker taksinin bünyesine uygun değildir. İslam’ı ispat eden bir delil de başka inançlara uymaz, hatta aksine onların aleyhine onları çürütür. Şirki reddeden tevhidi delillerin şirk içeren inançlara kuvvet vermesi ve onları teyit etmesi delilin tabiatına aykırıdır.

Mesela, "İki ilah olsaydı kainatta düzen olmazdı; mutlaka rekabetten gelen bir kaos ve karmaşa hakim olurdu." önermesi iki, üç, dört, beş İlaha değil tek ilaha işaret ediyor. Hali hazırda safi tevhit yani tek İlah anlayışı sadece ve sadece İslam da bulunuyor. Bu durumda bu önerme diğer çok tanrılı ve çok ilahlı inanışlara dayanak ve destek olmaz ve olamaz.

Yahudilik ve Hristiyanlık her ne kadar Allah’ın varlığını kabul ediyor olsalar da Hazreti İsa ve Üzeyir’i ona oğul yapmakla ikinci bir ilaha prim vermiş oluyorlar ve hâliyle bu delil onların lehine değil aleyhlerine oluyor.

Diğer bir husus, bazı inanışların İslam'la paydaş yani aynı çizgide olması İslam’ı zayıflatmaz aksine güçlendirir. Çünkü aklın yolu birdir, o da hakikat-i haldir. Hakikat-i hale kim el verirse, o hakikat o kadar güçlü ve parlak olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Kainat yolcusu

İkna edici bir cevap, Allah razı olsun. Allah'a ısmarladık.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...