Risalelerdeki temsillerin ateistlere hitap etmediği iddia ediliyor. Risalelerin ancak bir ağabey tarafından izah edilince anlaşılabildiği öne sürülüyor. Risale-i Nur'un üslubu gerçekten yetersiz mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'un üslubu gayet yerinde ve ikna edici. Mesela Tabiat Risalesini okuyan vicdanlı ve araştırmacı bir ateist rahatlıkla teslim olur kanaatindeyiz.

Burada asıl sorun bizim çakma ateistlerde. Çünkü bizim ateistlerimiz okumayı, araştırmayı, düşünmeyi, mantık kurup analiz yapmayı sevmeyen ve beceremeyen tiplerden oluşuyor. Bazen sadece hava olsun, topluma aykırı olsun düşüncesi ile ateist olduğunu iddia eden lümpenler olabiliyorlar.

Oysa okumak, araştırmak, düşünmek, mantık kurup analiz yapmak meşakkatli ve çaba isteyen işler. Türk toplumunun okuma ve araştırma oranının çok düşük olması, eğitim seviye ve kalitesinin yerlerde sürünmesi Risale-i Nur'un anlaşılma derecesini de ister istemez etkiliyor. Yani sıkıntı Risale-i Nur'da değil toplumun anlayış seviyesinde.

Öğrencilere en "Hoşlanmadığınız ders nedir?" diye sorduğumuzda, istisnasız "felsefe ve mantık" demekteler. Ya da yoğun bir düşünmeyi gerektiren sayısal ağırlıklı dersler. Bu da toplumsal olarak nasıl bir eğitim ve öğretim seviyesinde olduğumuza işaret ediyor.

Emin ol Risale-i Nurlar Avrupa menşeli olsaydı, şu anda dünyada el üstünde tutuluyor olurlardı. Ve en önemli müşteri kitlesi de ateistler olurdu.

Risale-i Nur'un talep seviyesi eğitim ve öğretimin kalite seviyesine göre artacak.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...