Risalelerden "şirk" hakkında bir örnek verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şirk, Allah’a ortak koşmak demektir ki, bu genel hatları ile iki çeşittir. Bunlardan birisi uluhiyette şirk, diğeri ise rububiyette şirktir.

Uluhiyette şirk, ikinci bir İlahın tasavvur edilmesidir ki, Mecusilerin hayra ayrı, şerre ayrı iki İlah tasavvur etmeleri buna örnek olarak verilebilir. Bu manada Hristiyan ve Yahudiler de şirk içindedir. Zira onlar da peygamber ve meleklere uluhiyet isnat ediyorlar.

Şirkin ikinci çeşidi olan rububiyette şirk ise, tek İlahı kabul etmekle birlikte, Allah’ın rububiyetine ve tasarrufuna bazı mahlukları ve sebepleri ortak ve yardımcı yapmaktır. Mesela, "Allah vardır, ama elmanın icadını elma ağacına ya da sebeplere bırakmıştır." diyerek, onun kainat üstündeki mutlak tasarruf ve idaresini inkar ediyorlar. Bu türden şirk çoktur. Hatta tarihteki şirk fikirlerinin kahir ekseriyeti bu türdendir diyebiliriz. Mekke müşrikleri de Allah’ı kabul ediyorlardı, lakin putları ona ortak koşuyorlar, bunlarla biz Allah’a yaklaşıyoruz diyorlardı.

İlave bilgi için tıklayınız:

"Şirk-i hafî" ne demektir, açıklar mısınız?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cansizselcuk52
şirk-i hafi denilen, kişilerin farkında olmadan yaptıkları gizli şirk de vardır. mesela kişi Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmiş hatta müslüman birisi farkında olmadan bu gizli şirki işleyebilir. mesela başı ağrıdı ve bir ilaç içti. Şafi olan Allah (c.c.) onun bu fiili duasını kabul etti ve onun o ağrısını kesti, şifa verdi. şayet o kimse Şafi olan Allah'ı aklına getirmeyip oh! bu ilaç çok iyi imiş başımın ağrısını şıp diye kesti derse farkında olmadan şirk işlemiş olur. misaller çoğaltılabilir. bu durum tabi ki o kimsenin aklı ile tasdik ettiği bir şirk değil sadece gafletle işlenmiş farkında olmadan yapılmış bir durum. ama bu gaflet durumlarının minimuma inmesi ve her vakit Allah'ı hatırlayabilmek için sürekli teyakkuzda olmak için sıkça tevbe istiğfar etmeli ve sıkça okumalı...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...