Risalelere Kendimizi Muhatap Ederek Okumak Nasıl Olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeytan, hayra giden her yola bir engel koymaya çalışır. Kitap okumanın önüne geçmek ister, ancak başaramayınca, bu kez istifademizi darbelemeye çalışır. Okunanları kendisine değil de, karşısında bir muhatap varmış gibi başkasına okur. Dolayısı ile de istifade edemez. Halbuki, karşısına kendisini almalı ve "Ey nefsim" diyerek başlamalıdır. Nitekim Üstadımız da kendi nefsine hitap ederek bu eserleri yazmıştır.

"Başkasına okumak veya nefsimize okumamak ne demektir?" sorusunu daha iyi anlamak için şu örneği verebiliriz:

Yakın olduğunuz bir arkadaşınız, bir dostunuzun bir kusuru vardır. Ancak her seferinde dolaylı olarak bu kusurdan bahsettiğiniz halde hiç bir düzelme olmuyorsa, bu demektir ki, dostunuz sizi dinlerken hep başkasını düşünmüştür. Kendi nefsine hitap eder gibi görmediği için konuşulanlar hep boşa gitmiştir. Ne zaman ki, dostunuz kendisini muhatap ederek dinlese, o zaman istifade edecektir.

İşte aynen bunun gibi, bizler de Risaleleri okurken, genelde karşımıza başkasını alır ve ona okuruz. Kafir denince başkasını anlarız, fasık denince yine başkasını anlarız. Kendimizi muhatap almayız. Böyle bir yaklaşım ise istifadeyi ciddi bir şekilde darbeler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...