Risalelere yeni başlamış biri olarak hizmette bulunmayı çok istiyorum ve nerden nasıl başlayabilirim, neler yapabilirim? Hizmetin önemi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalelerde sık vurgu yapılan konulardan biri de, zamanın cemaat zamanı olduğu tespitidir. Her zamanın bir hükmü vardır. Geçmişte fertle temsil edilen müesseselerin şu zamanda zümre ve ekiple temsil edilmesi gibi. Müspet veya menfi olan her fikir akımı artık şahıslarla değil de, şahıslardan meydana gelen şahs-ı manevi ile temsil edilmesi gerçeği bu zamanın fıtratı haline gelmiştir.

Durum böyle olunca, bizim ilk yapmamız gerekenin de ne olduğu ortaya çıkmış oluyor. Zübeyir abinin Tarihçe-i Hayat'taki şu ifadesi de yolumuza ışık tutacak mahiyettedir;

"Kur'an'ın mecrasından ayrılarak, birleşmeyen su damlaları gibi, toprağa düşmeyiniz. Yoksa, toprak gibi, sefahet ve şehvet-i medeniye sizi emerek yutacaktır. Birleşen su damlaları gibi, Kur'an-ı Kerîm'in saadet ve selamet mecrasında ittihad ederek, sefahet ve rezalet-i medeniyeyi süpürüp, bu vatana ab-ı hayat olan hakîkat-i İslamiye sularını akıtınız. O hakîkat-i İslamiye suları ile bu topraklarda îman ziyası altında hakîki medeniyetin fen ve sanat çiçekleri açacak, bu vatan maddî ve manevî saadetler içinde gül ve gülistana dönecektir, inşaallah." (1)

Kime benzemek istiyorsak onlarla birlikte olacağız. Yansıma ve boyanma yeri olan sohbetleri mümkün oldukça takip edilmesinde fayda vardır.

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Barla Hayatı.

Risalelerden daha çok nasıl faydalanabileceğimiz konusu için aşağıdaki linkte detaylı bilgi verilmiştir.

Risale-i Nurları Okuma ve Anlama Teknikleri

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe

Risaleler bizim mürşidimizdir, bu yüzden de önce risalede yok olmalıyız, onun için de Üstad'a benzemek lazım..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...