Risaleleri hızlı mı yoksa tedrici mi okumalıyız? Üstad'ın günde 200 sayfa okuduğu ifade ediliyor, bu sayıya biz ulaşabilir miyiz?

Soru Detayı

Bir hatırada üstad hazretlerinin ağabeylere bugün kaçar sayfa okuduklarını ve az okuduklarını öğrendiğinde hiddetlenerek “keçeliler ben 200 sayfa okudum.” dediğini biliyoruz. Bu durumda Üstadın külliyatı seri ve daha çok sayfalar okumamızı tavsiye ettiğini anlamamız doğru olur mu? Tedrici veya müzakereli okuduğumuzda bırakın 200 sayfayı 10 sayfaya bile zor ulaşabiliyoruz. Alaaddin Başar ve Şener Dilek abinin de bu konuda ki fikirlerini merak ediyorum. Sizin onlarla da bağlantınız olduğunu biliyorum. Onların da kanaatlerini iletirseniz müteşekkir olurum. Selam ve dua ile

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nuru tedrici ve müzakere şeklinde okumak gerektiğini düşünüyoruz. Hızlı ve çok okumak evrat ve ezkarı andırıyor. Oysa Risale-i Nur mesleği tarikat ya da tasavvuf mesleği gibi değildir. Risale-i Nurlar ism-i Hakimin bir tecellisidir, Hakim ismi de tefekkür, mütalaa, müzakere ve teenni gerektirir.

Üstadımızın günde iki yüz sayfa okuması normal bir durumdur, çünkü o bütün gününü ve mesaisini Risale-i Nur'un telif ve tetkikine tahsis ediyor. Oysa bizler iş, gaflet, geçim gibi şeylerle de meşgul olduğumuz için, o rakamı yakalamamız biraz zor. Bu sebepten bizim az ama kaliteli okumalar üzerine eğilmemiz daha mantıklı geliyor. Hem çok okuyup hem anlayarak okuyanlar elbette vardır, ama onlar özel durumlar oluyorlar, genele teşmil edilemezler.

Risale-i Nur’u, Üstadımızın ifadesiyle gazete okur gibi okumamalıyız. Onu duya duya, hissederek, kendimizi vererek ve aynı zamanda arkadaşlarımızla mütalaa ederek okumalıyız.

Her gün, az da olsa, mutlaka her gün okumak gerekir. Çünkü Risale-i Nur’u iyi anlamak devamlı okumayı ve mütalaa etmeyi gerektirir...

"Allah katında amellerin en makbul olanı hangisidir?" diye sorulunca; Peygamber Efendimiz (asm): “Az bile olsa devamlı olanıdır.” buyurmuşlar.(1)

“Ey cemâat! Siz gücünüzün yettiği işlere bakın.”(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Buhârî, İman 32; Müslim, Müsafirîn 215-218, Münafıkın, 78.
(2) bk. Müslim, Müsafirin, 215.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...