Risaleleri okuyup çok iyi anlamak istiyorum. Gittiğim Nur sohbetleri bana az geliyor. Mütalaa ve müzakere mi yapmak gerekir? Cemaat veya tarikat değişikliği yapsam sorun olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, her insanın fıtrat ve mizacını farklı yaratmıştır. Bu sebepten dolayı bir kalıp ve tek bir tarz belirleyip, herkesin bu kalıp ve tarza girmesini istemek fıtrata aykırı bir durumdur. Bu yüzden cemaatin genel kaideleri, her mizaç ve fıtratı çatısı altına alacak bir genişlikte ve ihatada olmalıdır. Şayet insan, bu cemaat içinde kendini veya fıtratını tatmin edemiyor ve bir sıkışmışlık hissediyor ise, tatmin olacağı veya kendi mizacına münasip başka bir meşrebi seçebilir.

Risale-i Nurların mesleği geniş ve ihatalıdır, her mizaçta ve her fıtrattaki insanları çatısı altına alıp tatmin edebilir. Burada önemli olan Risale-i Nurlar dairesinde, kendi mizaç ve fıtratına uygun olan cemaati ya da meşrebi bulmaktır.

Lakin bazı insanlar bu ihata ve genişliği göremediği veya tatbik edemediği için, meşrebini ve tarzını Risale-i Nurlar ile aynı görüyor, buna uyulması gerektiğini, aksi takdirde Nur dairesinden çıkacağını söyleyerek, taassubune hareket edebiliyorlar. Bu da cemaat içinde ihtilaf ve sıkıntılara sebebiyet veriyor. Halbuki geniş ve ihata ile bakılabilse, her insan aynı çatı altında gayet güzel tatmin olup, hizmetini devam ettirebilir.

Risale-i Nurları anlamanın ve güzelce talim etmenin en önemli metotlarından birisi; "mütalaalı ve müzakereli dersler"dir. Böyle dersler, hakikatlerin zihinlere ve kalplere nakşetmesinde önemli bir metottur. Bu sebeple mütalaalı ve müzakereli derslere çokça iştirak etmek, ilim noktasından çok önemlidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Risale-i Nur okurken en iyi şekilde nasıl istifade edebiliriz? Sesli okumak mı, sessiz okumak mı? Çok okumak mı, düşünerek az okumak mı? Okuma sırası?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
yorumunuz tam anlamı ile mükemmel Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...