Risalelerin hapiste yazılması nasıl olmuştur? Bediüzzaman'ın yazısı iyi ve hızlı olmadığına ve tecritte olduğuna göre, bu eserler nasıl yazılmış ve kağıt nasıl temin edilmiş ve kimler yazmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bazı risaleler hapishanede yazılmıştır. Üstad tek başına tecridde, yani hücre hapsinde olduğu zamanlarda kendisi yazmıştır. İkinci Şua buna örnek verilebilir.

Mahpuslarla birlikte koğuşlarda kaldığı zamanlarda ise, talebelerine yazdırmıştır. Kağıt olmadığı için sigara kağıtları, kese kağıtları üzerine yazılmıştır. Hapisten sonra tekrar tashih edilip, düzenlenerek kitap haline getirilmişlerdir.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından "Barla Yılları", "Kastamonu Yılları" ve "Emirdağ Yılları" adı altında düzenlenen sergilerde, Risalelerin yazılması ile ilgili bilgi ve belgeler görülebilir...

İkinci Şua'nın başında Üstad'a ait şöyle bir not yer almaktadır:

"On altı sene evvel, Eskişehir Hapishanesi’nde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte, şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda telif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bugünlerde tashih ederken, iman ve tevhid noktasında pek çok kıymettar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm."(1)

(1) bk. Şualar, İkinci Şua

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...