Risalelerin imanî konularda başvurulacak en iyi kaynak olduğu aşikar. Fakat neden mesela bir Gazali Hazretlerinin eserleri okunmuyor, böyle büyük zatların eserlerini okursak anlayabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'u merkeze alıp hazmettikten sonra, kabiliyet ve liyakatte varsa her türlü eseri okumakta bir sakınca görmüyoruz.

Lakin henüz Risale-i Nur'u merkeze almamış ve hazmetmemiş kimselerin harici kitaplara, özellikle de felsefi eserlere yönelmesi uygun olmaz kanaatindeyiz.

Yüzme bilen birisine yüzmeyi yasaklamak nasıl doğru değilse, yüzme bilmeyene "derin sulara atla" demekte o kadar haram ve yanlış bir tutumdur.

Nurcuların hepsi seviyece, anlayışça bir değildir. İçlerinde liyakatli alimler olduğu gibi avam ve basit anlayışlı insanlarda bulunur. Liyakatli alimlerin diğer eserlere vakıf olması ve derin tetkiklerde bulunması lüzumlu bir vazife iken avam nurcuların zihnini dağıtmak da uygun değildir.

Risale-i Nur aksatılmamak kaydı ile İmam-ı Gazali Hazretlerinin temel eserleri de okunabilir. Özellikle İhya-ı Ulumuddin ve Kimya-ı Saadet okunabilir. İmam-ı Gazali Hazretler aynı zamanda Üstadımızın da manevi bir mürşididir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...