Risalelerin okunması ile zeka ve hafızanın gelişmesi arasındaki bağlantı nedir? Nerede Risaleleleri okuyan birini görsem hem zekileşiyor hem de hafizası gelişiyor.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar tefekkür ve muhakeme ağırlıklı bir tefsir olmasından dolayı, elbette okuyanlarını bu noktalarda tekemmül ve terakki ettiriyor. İşleyen demir pas tutmaz atasözünde olduğu gibi, Risale-i Nur üstünde işleyen ve hareket eden zihin ve hafızalarda, hem paslanmaz hem de terakki eder.

Diğer bir husus ise, Risale-i Nurlar manevi ve ilhami bir tefsir olduğu için, insanın sadece maddi melekelerini değil, manevi melekelerini de inkişaf ve inbisat ettiriyor. Allah’ın ihsan ve bereketi bu meşguliyette olanların üstünde oluyor. İnsanın basiretini ve ferasetini inkişaf ettiriyor.

Nasıl maddi ilaçlar insan bedeninin hastalıklarının tedavisine vesile oluyor, Risale-i Nurlar da manevi bedenin hastalıklarına ilaç olduğu için, elbette manevi aza ve melekelerin iyileşmesine ve kemal bulmasına katkı sağlıyor.

Özet olarak, Risale-i Nurları çok okuyanların hem hafızası, hem zekaveti, hem hitabeti, hem sosyal yönü, hem ikna kabiliyeti, hem de iman ve insaniyeti inkişaf ve inbisat eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Risalei Nur adeta manevi bir iksir gibi kim bu iksirden azcıkta olsa aldıgında imani tekamül ettigi gibi sair istidatlarıda aynı şekilde terakki ediyor. Şahsımda bunu en bariz şekilde görmekteyim eski halimle şimdiki halimi kıyaslıyorumda şaşıyorum bütün herkes kıyaslamayı yaparsa farkı görecektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serdar1973
insanın dilini çözüyor. ayrıca cevşen duasını okuyunca risale i nur manen insana daha çok açılıyor,bunu farkettim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sefa_54
özellikle çocuklara okutulması gerektiğini düşünüyorum sekiz dokuz yaşlarında bir çocuk risalei nur okumaya başlasa 14 15 yaşlarında bu çocuk bir cevher olur kanaatimce..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
a.cavent
Risale-i Nur'dan tabiri caizse bir damla bile faydalandığım söylenemez, ancak tesiri büyük oldu, yeni yeni anlıyorum. Daha fazla faydalanmaya gayret ediyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...