Risalelerin temeli olan Esma-i İlahinin kainattaki tecellilerine dair ayetler hangileridir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"En güzel isimler Allah’ındır." (A'raf, 7/180; İsra, 17/110; Ta-Ha, 20/8; Yasin, 36/82; Mümin, 40/68)

"Bütün üstün sıfatlar Allah’ındır." (Nahl, 16/60; Ta-Ha, 20/114; Rum, 30/27; Mümin, 40/15)

"Allah’ın adı yücedir."
(Rahman, 55/78)

"O Hayy’dır (ezeli hayat sahibi) Kayyûm’dur. (Varlığı kendisindendir)"
(Bakar, 2/255)

"Allah’a kavuşmayı umanlara gelince, şu bir gerçek ki, Allah’ın belirlediği vakit mutlaka gelecektir. O, Semî’dir, Alîm’dir."
(Kasas, 28/5)

"Müminler o insanlardır ki, Allah’a ve O’ nun resulüne inanırlar. Resulle beraber, ortaklaşa bir iş üzerinde bulundukları zaman, ondan izin almadan çekip gitmezler. O senden izin isteyenler var ya, onlar Allah’a ve O’ nun resulüne iman edenlerdir. Bazı uğraşları için senden izin istediklerinde, onlardan dilediğine izin ver ve kendileri için af dile. Allah Gafûr’dur, Rahîm’dir."
(Furkan, 25/62)

"Andolsun ki biz Lokman’a şu yolda hikmet verdik: ‘’ Allah’a şükret. ‘’ Şükreden kendi lehine şükreder. Nankörlük edense şunu bilmeli : Allah, Ganî’dir, Hamîd’dir."
(Lokman, 31/12)

"Evvel O’ dur, Âhir O, Zahir O’ dur, Bâtın O! O her şeyi hakkıyla bilir."
(Hadid, 57/3)

"En güzel isimler Allah’ındır; O’na onlarla dua edin. O ‘nun isimlerinde yanlış tutum izleyenleri bırakın. Yapıp ettiklerinin cezasını çekeceklerdir."
(A'raf, 7/180)

Yukarıda vermiş olduğumuz ayetler, yüzlercesinden bazılarıdır. Dikkat edildiği zaman; önce tecelli konuları tasvir ediliyor, sonra bir iki isimle fezleke yapılıyor. Allah isimlerini tecellilere hem delil, hem de netice yapıyor. Yani tecellileri tasvir ile delil, isimlerle özetlemekle de netice yapıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...