"Risalet-i Muhammediye dahi (A.S.M.), kâinatın his ve şuur ve aklından süzülmüş..." Burada geçen, "kâinatın aklı" tabirinden ne anlatılmak isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ifadeyi iki anlamda anlamak mümkündür.

Birincisi: Üstadımızın çeşitli yerlerde ifade ettiği gibi, hayat bu kâinattan süzülmüş bir hülasa ve özettir. Ruh dahi hayattan süzülmüş bir özet ve hülasadır. Yani hayat sahipleri tüm kâinatın özü olduğu gibi, Ruh sahipleri de hayat sahiplerinin özüdür. Şuur ve akıl sahipleri dahi, ruh sahipleri içerisinde bir öz teşkil eder.

İşte madem Hz. Muhammed (asm) 'ın risalet ve peygamberliği insanlığa ve şuur sahiplerine bir yol gösterici hükmündedir. Ve madem tüm akıl ve şuur sahipleri içerisinde de onunla yollarına devam edenler, diğer akıl ve şuur sahipleri içerisinde süzülmüş bir özet özelliğini taşımaktadır. Öyleyse Risalet-i Muhammediye şuur, akıl ve his sahipleri içerisinde bir özet hükmündedir.

İkincisi: Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin tabiriyle, "Şu kâinata bir insan nazarıyla bakılırsa, Risalet-i Muhammediye (asm) kâinat insanının ruhu, Kur'an ise, kâinat insanının aklı hükmünde olur." Bu manayı kuvvetlendiren Üstadımız'ın Avrupa'nın sefih kısmı için söylediği şu ifadesi de meşhurdur:

"Ey Nev'i beşerin Nefs-i Emmaresi! Demek kainat veya insanlık alemi bir insan olsa, Risalet-i Muhammediye aklı, Kur'an ruhu, Avrupa'nın sefih kısmı ise nefs-i emmaresi olur."

Daha geniş bilgi için tıklayınız:

- Hakikat-ı Muhammediye Nedir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...