"Rızka iştiha ve iştiyak, bir nevi şükr-ü fıtrîdir." cümlesini izah eder misiniz; arının bal yapması veya iştah nasıl şükür oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir baba iki küçük çocuğuna güzel bir yemek ve şekerlemeler getirse, çocuğun birisi iştahla o yemekleri yese, diğeri ise yemeği alıp sağa sola atsa, şekerlemeleri babanın üstüne fırlatsa, baba birinci çocuğuna bakmaktan onun iştahla yemesinden büyük bir zevk ve keyif alırken, diğer çocuğuna o halinden dolayı bir tokat aşk eder.

Bütün canlıların rızıklarını iştahla yemesi, onunla mütelezziz olması tabiri caiz ise Allah’ın hoşuna gider ve mukaddes bir keyif alır. Arının bal yapması, ineğin süt vermesi ve bu hayvanların rızıklarını iştahla yemeleri hâli ve fıtri anlamda bir şükür niteliğindedir. Tıpkı çocuğun yemeği ve şekerlemeleri iştahla yemesi gibi.

Şükür sadece lisan-ı kal ile değil lisan-ı hâl ile de yapılır. Temsildeki çocuğun yemeği iştahla yemesi, baba açısından çok güzel bir tablo, zevk veren bir durumdur. Oysa çocuk ağzını açıp bir teşekkür bile söylememiştir, ama baba açısından çocuğun o iştahlı vaziyeti bir teşekkür değerindedir. Çocuk bir de teşekkür ederse nurun ala nur olur.

Kainatta trilyonlarca canlı rızıklarını iştahla yediği anda Allah bu vaziyetten bu tablodan büyük ve mukaddes bir keyif bir lezzet bir memnuniyet duyar. Canlıların bunun bilincinde olmaması, Allah’ın bu mukaddes keyfiyetine bir zarar vermez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ali85750
Aziz ,Sıddık, Fedakar Abilerim. Maşallah Allah ebeden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...