Block title
Block content

Rububiyetinin mertebelerinde ayrı ayrı, fakat birbirine bakar şe’n ve namları; ve ulûhiyetinin dairelerinde başka başka, fakat birbiri içinde görünür isim ve nişanları;.. Burada geçen; "uluhuyetinin daireleri" ifadesiyle anlamamız gereken nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Uluhiyet, ilahlık demek olup, yedi sabit ve ezeli sıfatla manasını ve kemalini bulur. Bunlar ilim, irade, kudret, sem, basar, kelam ve hayat sıfatlarıdır. Bu sıfatların her birisinin kainat üstünde kendi mana ve hükmünü icra ettiği bir dairesi vardır.

Mesela, ilim sıfatı bütün kainat ve eşyayı kuşatıp, hepsine kader eliyle milyonlarca plan ve programlar çizmiştir. İrade sıfatı da  ilmin çizmiş olduğu bu milyonlarca program ve planlardan  en güzelini ve ne münasibini seçerek ilmin dairesi ile iç içe ve girift bir şekilde olduğunu göstermiştir. Kudret sıfatı da ilmin çizdiği iradenin seçtiği bu plan ve programları icra ederek uluhiyetin manasını tamamlıyor.

İşte bu yedi sıfatın kainat üstüdeki bu muazzam tecellileri uluhiyetin daireleri oluyor ve tecellileri oluyor. Birbiri içinde görünmeleri yukarıda izah edildiği gibi girift ve iç içe çalışmaları ve bir birlerini tamamlamaları anlamındadır. İlim, irade olmadan, irade de  kudret olmadan tecelli edemiyorlar. Birbirlerini iktiza ediyorlar demektir. Bir elmada bu yedi sıfat kemali ile iç içe ve birbirlerini gerektirerek tecelli ediyorlar. İlmi görüp iradeyi görmemek kabil değildir vs. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
rububiyet mertebeleri ne peki. bide uluhiyet dairesi tam ne. bu daire ve mertebeyi gözümüzde nasıl canlandırabiliriz. her bir iş ve şen bir mertebe ve daireyimi ifade ediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Mesela bir insanın anne karnında ki süreç farklı bir mertebe iken bebeklik, çocukluk, gençlik ihtiyarlık ve berzah ayrı bir mertebedir. Bu mertebelerin hüküm ve tarz-ı terbiyeleri de değişmektedir. Uluhiyet dairesi Allah'ın yedi sıfatının kainat üstünde ki hükümranlığıdır diyebiliriz. Kainatta cari olan her bir iş her bir farklı şen bir mertebedir denilebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...