Block title
Block content

"Ruhaniyat" ne demektir, açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ruhaniler ve ruhaniyat genel bir tabir olup; hareket sahibi olan cemadattan tut, ta peygamberlerin ruhlarına kadar, geniş bir şümulü vardır.

Ruhaniyat denildiğinde, melaike veya melaikelere benzeyip farklı mahiyet taşıyan ve cesetten mücerred olanlar ile, ölen mümin insanların ruhları olarak anlaşılmalıdır.

Ruhaniyat denildiğinde, İslam alimlerince üç nokta mülahaza edilmiştir.


1. Hareketi olanlar.

2. Hareketle beraber hayatı olanlar.
3. Hayatla beraber idrak sahibi olanlar.

Demek ki; cemadattan ta insana kadar, yaratılan mahlukatın mümessili, şahsı manevisi ve cevheri anlamında ruh; şümullü olarak kullanılmıştır.

Muazzez Üstadımız On Yedinci Söz'de  ve  Yirmi Dördüncü Söz'ün Dördüncü Dal'ında ruhaniyatı yukarıdaki sınıflandırmaya uygun şekilde değerlendirmiştir.

Dolayısıyla ruhaniyat denildiğinde bütün mahlukatın hareket ve faaliyetlerinden sorumlu, onları idare ve temsil eden başka isim ve özelliklerle anılan ruh anlaşılır.

Cansızlarda hareket ve kuvvet gibi hususiyetlerden, melaikelerin mahiyetlerinden, nebatatı sevk ve idare eden kanunlardan, hayvanatın sıfatlar yüklendiği ruhlarından ve insanların, idrak ve iradeyle kemale eren ruhlarına kadar olan bütün mahiyetler; ruhun şümulü ve ihatası içerisindedir.

Bu şümullü olan ruh tabiri; bulunduğu yere göre isimleri değişebilir.

Neticede;
hareket sahibi olan cansızlardan, en mükemmel olan peygamberlerin ruhlarına kadar, basitten mükemmele doğru ruhaniyat sınıflandırılmıştır.

Muazzez Üstadımız kainatı bir bayram, bir şehri ayin suretinde değerlendirip, bütün mahlukatı da, mahiyetleri itibariyle ruhaniyat kabul edip, bu bayramda takdir edilen miktarca yaşadıklarını, kaldıklarını ve tenezzüh ettiklerini, vazifeleri bitince de terhis edildiklerini söylemektedir.

Aynı şekilde Yirmi Dördüncü Söz'ün Dördüncü Dal'ında ameleler olarak dört sınıf mahlukattan bahsediyor.

1.
Melaikeler.
2. Hayvanlar.
3. İnsanlar.
4. Bitkiler ve cansızlar.

Bunların tamamını da ruhaniyat olarak ifade etmektedir.

Demek ki; ruhaniyat özel bir hususiyet ve isim değil, umumi bir tabirdir.
Bu ruhaniyat tabiri ile, cemadattan başlayarak nebatat, hayvanat, melekler, cinler, şeytanlar ve insanlar olarak hepsi kastedilmektedir.

Hepsinin de dünyada kader ile tayin edilen ayrı ayrı vazifeleri ve gayeleri vardır. Bütün ruhaniyatı ve vazifelerini müşahhas olarak saymak ve bilmek mümkün değildir. Ancak sınıflandırılarak tayin ve tarif edilebilir. Daha geniş malumat için On yedinci Söz ile Yirmi Dördüncü Söz'ün Dördüncü Dal'ının dikkatle mütalaa edilmesini tavsiye ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: R | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 10478 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

mihrinisa
esasen benim öğrenmek istediğin şey 29.sözdeki melaike ve ruhaniyat tabirindeki ruhaniyat.bunları melaikeden farklı ve kainatta vazifeli mahluklar olarak mı anlamalıyız yoksa melekler cin şeytan ve vefat etmişlerin ruhlarımı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Aslında risalelerde geçen cümlelere bakacak olursak, ruhaniyatın kendi başına ve diğer cesedsiz varlıklardan, meleklerden, cinlerden farklı olduğu anlaşılmaktadır. Fakat ruhaniyat kavramını geniş olarak ele alan şahıslar da vardır. Kısacası iki anlama da gelebileceğini söylemek her iki tarafın da görüşünü dile getirmek demektir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mihrinisa
suallerimize bu kadar çabuk cevap vermeniz çok güzel.Allah hizmetinizden razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
esma şule
ben yeni risale okuyucusuyum fakat abim 4 yıldır agrıda nusret hocanın yanıda nur cemmatinde kalıyor bana ve ablama risale okuma seti getirdi ve agrıda çok iyi abilerin oldugunu da söylemekte allah (c.c) bütün nur cemmatlerinde ve sizlerden razıolsun allah gönlünüze göre versin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...