Block title
Block content

Rum suresi, 17 ve 18. ayetlerde, namaz hakkında dört vakitten bahsedilmiş, neden beş vakit namaz kılıyoruz? Risalede bu konu nasıl anlatılıyor acaba?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetlerin ve farzların şekil ve adedini, birtakım indi mantık ve akıl yürütmeler ile tebdil ve tağyir etmek, insanı imandan eder, küfre sokar. Bu sebeple böyle şeylerden uzak durmalıyız. Şayet kafamızda birtakım soru ya da vehimler varsa, bunu sağlam kaynaklardan araştırmalı ve Ehl-i sünnet alimlerinin eserlerine müracaat etmeliyiz. Zira günümüzde birçok boş sözler ve mesnetsiz kuruntular, dine atfedilmeye çalışılıyor, bunlara dikkat etmek gerekir.

"Haydi siz akşama girerken, sabaha çıkarken Allah’ı takdis ve tenzih edin, namaz kılın. Göklerde ve yerde hamd, güzel övgü O’na mahsustur. İkindi vaktinde de, öğleye girerken de,  O’nu takdis ve tenzih edin, namaz kılın!"(Rum, 30/17-18)

Bu ayette dört vakit ifade edilmiştir.

"Gündüzün iki ucunda ve gecenin bir kısmında namaz kıl.  Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir." (Hud, 11/114)

Gündüzün iki ucu; akşam ve sabah namazı, bir kısmında da yatsı namazı vardır. Üç vakit bu ayette geçmektedir.

"Güneşin batıya yönelmesinden gece karanlığına kadar namazı kıl. Tanyeri ağarırken de sabah namazını kıl. Zira bu namaz görülmeye değerdir." (İsra, 17/78)

Güneşin batıya yönelmesinden, gece olana kadar kılınan namaz; ikindi namazıdır. Sabah namazı tekrar edilmiştir.

"Ey Muhammed! Onların dediklerine sabret. Güneşin doğmasından önce ve batmasından sonra Rabbini tesbih et (namaz kıl) geceleyin ve gündüzün yanlarında da tesbih et (namaz kıl)." (Taha, 20/130)

Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından sonra akşam namazı, geceleyin yatsı namazı, gündüzün yanlarında  öğle ve ikindi namazı kılınacak. Bu ayetle beş vakit namaz sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları sabit oluyor.


Beş vakit namaz; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları, Kur'an-ı Kerim içinde değişik yerlere serpiştirilerek zikredilmektedir. Bazan ikisi, bazan üçü, bazan dördü değişik bir ifade ile anlatılmaktadırlar.

Cenab-ı Peygamberimiz (asv), Kur'an-ı Kerim'i hem sözü ve hem de işi ile tefsir etme hakkına sahip olduğu için, bu hak kendisine Allah tarafından verilmiştir; hayatta yaptığı uygulamasıyla, yani sözü ve işi namazın beş olduğunu açıklamıştır.

Özet olarak namazın beş vakit olduğu ayet, hadis ve icma ile sabit olup, bunun tevil ve inkar edilmesi küfürdür.

Namazın beş vake tahsis edilmesinin hikmetiyle ilgili Risaleyi okumak için tıklayınız:

Sözler, Dokuzuncu Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

CanMardini
Böylesine dolu ve benzersiz bir kaynak esere vesile olduğunuz için Rabbim gayretlerinizi zayi etmesin, açtığınız bu kapıdan girenler ve istifade edilen kelimeler adedince hasenat defterinize sevap yazsın inşaallah.. Aşağıdaki tespitimi dikkatinize arz etmek istiyorum: "Ey Muhammed! Onların dediklerine sabret. Güneşin doğmasından önce ve batmasından sonra Rabbini tesbih et (namaz kıl) geceleyin ve gündüzün yanlarında da tesbih et (namaz kıl)." (Taha, 20/130) Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önce ikindi namazı, geceleyin yatsı namazı, gündüzün yanlarında akşam ve öğle namazı kılınacak. Bu ayetle beş vakit namaz sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları sabit oluyor. Bahsi geçen ayette "..Güneşin doğmasından önce ve batmasından sonra .." ifadesi yer almasına rağmen, altındaki açıklamada aynı ibare "...Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önce ikindi namazı,..." şekinde ifade edilerek bir hata yapılmış.. bu şekilde hatalı yazılınca da devamla ifade edilen açıklamalarla uyumlu olmuyor gibi... tashihlerinize arz ediyor muvaffakiyetler temenni ediyorum..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Uyarınız dikkate alınarak cevap tashih edilmiştir. Katkınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa said
tashih : rum suresinde ikindi geçmiyor , yatsı geçiyor çünki "aşiyyan" ifadesi, işa ile aynı mealde , yani yatsı . katılıyor musunuz ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Göklerde ve yerde, ikindileyin ve öğleye erdiğiniz zaman da hamd O'na mahsustur. Elmalı Hamdi Yazır Meali

Bazı meallerde yatsı ifade edilmiş olsa da biz ikindi görüşünü esas alıyoruz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...