SABIR, SABR

Sabır, nefsin haram olan isteklerine karşı dayanması, faydasız şeylere karşı kendisini müdafaaya güç yetirebilmesidir. Bu gerçekleşirse insan; kendisini zillete ve süfli hallere sürükleyecek çirkin amelleri işlemez.

Sabır Kur’an’da yetmişten fazla âyette ve Allah Resulünün birçok hadisinde övülmüştür.

Risale-i Nur Külliyatı’nda sabır için şöyle bir sınıflandırma yapılır:
“Sen üç sabır ile mükellefsin: Birisi taat üstünde sabırdır. Birisi: Masiyetten sabırdır. Diğeri: Musibete karşı sabırdır.” (Sözler)

“Taat üstünde sabır,” insanın salih amel konusunda usanç duymaması, nefsinin bütün itirazlarına, şeytanın bütün oyunlarına karşı taviz vermeden daima ilerlemesidir.

“Masiyyetten sabır,” günah işlememeye sabretmek demektir. İnsanı kötülüğe teşvik eden nefsinden, günahlarla kaynaşmış toplum hayatına kadar nice düşmanlara karşı yılmadan çarpışmak ve bütün engelleri aşmakta azminden bir şey kaybetmemek sabrın ikinci koludur.

“Musibete karşı sabır” ise, insanı bir imtihan sorusu olarak yoklayan ve onun manevî terakkisinde büyük rol oynayacak olan hastalıklara, musibetlere, kıtlıklara, yokluklara, ölümlere, ayrılıklara karşı sabır göstermektir. Bu sabır, insan iradesinin Allah’a tevekkül etme, O’ndan yardım dileme ve O’nun takdirine razı olma vadisinde verdiği büyük bir mücadeledir.
Allah’ın ihsanıyla sabır imtihanını bu üç cephede de kazanan insan, azaptan kurtulur ve saadetlere nail olur.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...