Block title
Block content

"Sabırsızlık ise Allah’tan şikâyeti tazammun eder. Ve ef’âlini tenkit ve rahmetini ittiham ve hikmetini beğenmemek çıkar." Hikmetini beğenmeyince, Allah'ın hikmetinin eseri olan musibetlerin üzerimizdeki hayırlı neticelerinden mahrum kalır mıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Musibetlerin verilmesinin bir sebep ve hikmeti de insanın metanet kazanıp olgunlaştırılmak istenmesidir. İnsan musibete karşı sabrederse kemal bulup olgunlaşır. Böylece Allah’ın isim ve sıfatlarına mazhariyet konusunda sağlam bir zemin, olgun ve verimli bir tarla, mütefekkir ve hikmet sahibi bir okuyucu olur.

Yok bu musibet karşısında isyan edip sürekli şikayet ederse, o zaman musibetin geliş amacı tahakkuk etmemiş olduğu gibi, bir de günah ve fısk yükünü beline yükler. Yani insan musibet karşısındaki bu isyan ve şikayeti ile hem dünyada hem de ahirette büyük bir kayıp ve ziyan yaşar.

Yani sizin de ifade ettiğiniz gibi “Allah'ın hikmetini beğenmeyince, Allah'ın hikmetinin eseri olan musibetlerin üzerimizdeki hayırlı neticelerinden mahrum kalırız.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...