Block title
Block content

"Sahâbelerin nefisleri tezkiye ve tathir edildiğinden,.." Sahabelere yetişilmemesinin ve onların temiz olmasının sebebi, Efendimiz'in sohbetine bizzat katılmaları mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabenin o yüksek makamlara erişmesinde tek faktör "insibağdır" diyebiliriz. Yani o fazilete o makama çıkmalarında Allah Resulünün boyası ile boyanmaları çok etkilidir. Hatta şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki Abdulkadir Geylani Hazretleri ile İbn-i Mesud (ra) arasındaki tek fark insibağdır. Bu da Peygamber Efendimiz (asm)'in ashabına manevi bir mucizesi bir hediyesi niteliğindedir.

Risale-i Nurlar, bu zamanda tahkiki iman dersleri ile nasıl kabiliyeti olan birisini kırk dakikada velayet derecesine çıkarıyor ve bir sene gibi kısa zamanda mühim bir âlim yapabiliyor ise, feyzin membaı imanın kaynağı, manevi âlemlerin sultanı olan Allah Resulü (asm) de bir ân-ı seyyalede can yoldaşlarını o erişilmez makamlara çıkarır ve çıkarmış.

Allah Resulü'nün insibağından geçen iman kuvveti ile sahabenin nefsi şerre ve küfre kapanıyor, o olanlarda âdeta rafine oluyor. Tathir ve tezkiye meselesini bu cihetle değerlendirebiliriz. İnsanda iman kuvvet kazandıkça nefis küçülür etkisiz hale gelir. Hele ki bu iman sahabede olduğu gibi hakkelyakin ise artık nefis-i emmareden emin bir hâle gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...