"Sahife-i âlemde yaratılan delâil, uhûd-u İlâhiye hükmündedir." cümlesini izah eder misiniz? Elest bezminde verdiğimiz söz ile buranın bağlantısı var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir şey yapılış amacına uygun olarak kullanılmaz ise, o şeye ahde vefasızlık edilmiş olur. Mesela, altın tartmak için tasarlanmış hassas ve nazik bir teraziyi gübre ve yem tartma da kullanırsak, bu o terazinin ahdine, yani yapılış amacına ihanet etmek olur.

Aynı şekilde "sahife-i âlemde yaratılan delâil", yani Allah’ın varlığına ve birliğine işaret etmek için yaratılmış olan kâinat ve içindeki deliller, iman ile tanınmaz ise ahde ihanet olur.

Kâinatın ahvaline dikkat ile bakıldığında, büyük bir gayeye hizmet edip o gaye etrafında dönüyor. O gaye ise tevhit ve imandır. Şayet insan bu gayeden yani tevhit ve imandan gaflet edip sarf-ı nazar ederse, o zaman Cenâb-ı Hakk'la fıtraten yapmış olduğu ahdini bozmuş olur.

Özetle, kâinat tevhidi anlatmak üzere dizayn edilmiş, insanın fıtratı da bu mesajı anlamak ve iman etmek için tasarlanmış. Şayet insan bu büyük ahde uygun hareket etmez ise, büyük bir cürüm işlemiş olur.

Elest bezminde verdiğimiz söz de bu büyük ahdin küçük bir numunesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...