"Sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz." cümlesini özellikle "sefine-i Rabbaniye" kavramını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, ey Risale-i Nur şâkirtleri ve Kur'ân'ın hizmetkârları! Sizler ve bizler öyle bir insân-ı kâmil ismine lâyık bir şahs-ı mânevînin âzâlarıyız. Ve hayat-ı ebediye içindeki sâadet-i ebediyeyi netice veren bir fabrikanın çarkları hükmündeyiz. Ve sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz."(1)

Yukarıdaki paragrafta yer alan fabrika, insân-ı kamil, sefine gibi ifâdeler, maddi olmaktan ziyâde manevi anlamda kullanılmıştır. Nasıl ki, maddi bir fabrikada, küçük büyük her çark, vazifesini yaparak ortak bir ürün netice veriyor. Öyle de, mânevi hizmetleri yapanların da aynı uyum içinde hizmet etmeleri gerektiği nazara veriliyor.

Diğer taraftan, yine bir maddi gemideki çalışma esasları ve gemide çalışanların durumları nazara verilerek, "İslama hizmet edenlerin de kendilerini manevi bir gemide, İslam ümmetini selamet sahiline çıkaranlar olarak görmeli ve o şuurla çalışmalıdır." mesajı verilmektedir.

Ancak bu gemi, insanların yaptığı bir gemi değildir. Peygamber Efendimiz (asm)'in kaptanlığında hareket eden ve Allah'ın maddi ve manevi terbiyesinden geçmiş bir gemidir. Bu atıflar, hizmete ciddiyet kazandıran nisbetlerdir.

Şüphesiz, bu benzetmenin detaylarına indiğimizde, daha bir çok ince mesajların olduğunu görmek mümkündür.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yunusniyazi

Tesekkur ediyorum, lakin ben burada Rabbani tabirini anlamak istemistim... Mesela neden Sefine-i Ribbiyyun degil de Rabbaniye? Tasavvuftaki seyr minallah tabiri ile irtibati var mi? Esas bunu merak ediyorum...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Rab: Cenâb-ı Hakk'ın isimlerinden biridir. Terbiye eden anlamındadır. Cümledeki karşılığı ise: "İnsanın terbiyesinden geçen gemilere karşılık, dünya da Allah'ın terbiyesinden geçmiş bir gemidir." anlamında kullanılmıştır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Dârüsselâma manasını izah edermisiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Adını Kur’ân-ı Kerîm’de cennet için kullanılan “huzur yeri” anlamındaki dârü’s-selâm (el-En‘âm 6/127; Yûnus 10/25) terkibinden alır. Yani cennet demektir. Risale-i Nur hizmeti de manevi bir gemidir bu geminin rotası cennettir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...