Block title
Block content

"Şahs-ı manevisi" ile "şahs-ı manevileri" kavramlarının Külliyat'ta farklı yazılmasının sebebi nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şahs-ı manevi, tüzel kişiliği temsil eden bir kavram olduğu için, -ler, -lar çoğul ekini alması abes olur. Yani "şahs-ı manevileri" tabiri yanlış ve hatalı bir tabirdir.

Dolayısı ile  “şahs-ı manevisi” tabiri doğru ve yerinde bir tabirdir. Böyle önemsiz ve ekseri matbaa hatalarından ya da dikkatsizlik yüzünden kaynaklanan farklılıkları büyütmemek gerekir diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

elcevaz13

Cevabınız için teşekkürler. Benim esas merak ettiğim kısım şudur:Yeni Asya Neşriyat da şöyle: Ta ki ehl-i takva ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı, tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve şahs-ı manevîsi nazar-ı millette ithamdan kurtulsun; ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsin ve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Ve hükûmete ve millete ve vatana çok zararlı düşen bu gibi hadiseler ve anlaşmamazlık daha tekerrür etmesin. Altınbaşak neşriyatta: Tâ ki ehl-i takvâ ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı ve tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve şahs-ı manevîleri nazar-ı millette ittihâmdan kurtulsun. Ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsinve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Hükûmete ve millete ve vatana pek çok zararlı düşen bu gibi hâdiseler ve anlaşılmamazlıklar daha tekerrür etmesin. Saîdün-Nûrsî Sözler,Envar, Söz, Şahdamar Neşriyatta:Ta ki ehl-i takva ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı, tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve hükûmetin şahs-ı manevîsi nazar-ı millette ithamdan kurtulsun; ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsin ve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Ve hükûmete ve millete ve vatana çok zararlı düşen bu gibi hadiseler ve anlaşmamazlık daha tekerrür etmesin. Mufassal Tarihçe-i Hayatta; Osmanlıca Teksir Lemalardan şöyle iktibas edilmiş: Ta ki ehl-i takva ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı, tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve şahs-ı manevîsi nazar-ı millette ithamdan kurtulsun; ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsin ve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Ve hükûmete ve millete ve vatana çok zararlı düşen bu gibi hadiseler ve anlaşmamazlık daha tekerrür etmesin. Yani şahs-ı manevisi tamlamasından önce Üstadımız Hazretleri ''hükûmetin'' kelimesini kullanmışmıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...