Block title
Block content

"Şahs-ı manevisi" ile "şahs-ı manevileri" kavramlarının Külliyat'ta farklı yazılmasının sebebi nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şahs-ı manevi, tüzel kişiliği temsil eden bir kavram olduğu için, -ler, -lar çoğul ekini alması abes olur. Yani "şahs-ı manevileri" tabiri yanlış ve hatalı bir tabirdir.

Dolayısı ile  “şahs-ı manevisi” tabiri doğru ve yerinde bir tabirdir. Böyle önemsiz ve ekseri matbaa hatalarından ya da dikkatsizlik yüzünden kaynaklanan farklılıkları büyütmemek gerekir diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Ş | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2691 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

elcevaz13

Cevabınız için teşekkürler. Benim esas merak ettiğim kısım şudur:Yeni Asya Neşriyat da şöyle: Ta ki ehl-i takva ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı, tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve şahs-ı manevîsi nazar-ı millette ithamdan kurtulsun; ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsin ve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Ve hükûmete ve millete ve vatana çok zararlı düşen bu gibi hadiseler ve anlaşmamazlık daha tekerrür etmesin. Altınbaşak neşriyatta: Tâ ki ehl-i takvâ ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı ve tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve şahs-ı manevîleri nazar-ı millette ittihâmdan kurtulsun. Ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsinve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Hükûmete ve millete ve vatana pek çok zararlı düşen bu gibi hâdiseler ve anlaşılmamazlıklar daha tekerrür etmesin. Saîdün-Nûrsî Sözler,Envar, Söz, Şahdamar Neşriyatta:Ta ki ehl-i takva ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı, tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve hükûmetin şahs-ı manevîsi nazar-ı millette ithamdan kurtulsun; ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsin ve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Ve hükûmete ve millete ve vatana çok zararlı düşen bu gibi hadiseler ve anlaşmamazlık daha tekerrür etmesin. Mufassal Tarihçe-i Hayatta; Osmanlıca Teksir Lemalardan şöyle iktibas edilmiş: Ta ki ehl-i takva ve ehl-i ilim, entrikalara kapılmayıp, zararlı, tehlikeli teşebbüslere yanaşmasınlar; ve şahs-ı manevîsi nazar-ı millette ithamdan kurtulsun; ve hükûmet dahi, ehl-i ilim hakkında emniyet etsin ve bu anlaşılmamazlık ortadan kalksın. Ve hükûmete ve millete ve vatana çok zararlı düşen bu gibi hadiseler ve anlaşmamazlık daha tekerrür etmesin. Yani şahs-ı manevisi tamlamasından önce Üstadımız Hazretleri ''hükûmetin'' kelimesini kullanmışmıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...