Şahsi kemalat yerine, iman hizmetine vakit ayırmanın ne gereği var, hizmet edeceğim diye kendimizi unutup, yeterli donanıma sahip olmadan diğer tarafa göçersek halimiz nice olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Biz bu tespitinize karşılık, Ramuzü'l-Ehadis'ten aldığımız birkaç hadis-i şerif ile cevap vermeyi uygun gördük.

"İlminden menfaat görülen bir âlim, bin abidden hayırlıdır."

"Bir demin bir hikmet kelimesini işitmesi, duyması, bâzen olur ki, ona bir sene ibâdetten hayırlı olur ve bir saat ilim müzâkeresi yanında oturmak, bir köle azad etmekten daha hayırlıdır." (dem: can, adam, kişi manaları da var.)

"Cenâb-ı Hak, bir insanı senin elinle (vasıtanla) hidâyete getirmesi, güneşin üzerine doğduğu her şeyden daha çok sana hayırlıdır."

"Bir Müslüman, bir Müslüman kardeşine bir hediye ihdâ (Hidayet) etmesi; onun hidâyetini artırıp, kötülüklerden onu alıkoyan bir hikmet kelimesinden daha hayırlıdır."

"Kim ki ilimden (yâni ilm-i imânî ve tahkikîden) bir bâb, bir mes'ele taâllüm ederse, onunla amel etsin etmesin, bin rek'ât nafile namazdan efdaldir. Eğer öğrenmekle beraber amel de ederse, yâhut onu başkasına da öğretirse, o zaman tâ kıyâmete kadar, onun o büyük sevabı ve onunla amel edenin sevabı onun olacaktır."

"Bir mü'minde dört şey, dört ahlâk içtimâ ettiği zaman Cenâb-ı Hak, o dört ahlâkıyla ona cenneti vâcip etmiş olur:

1. Lisanında SIDK. ( Doğruluk. Yâni yalan söylememek.)
2. Malda SEH. (Yâni cömertlik.)
3. Kalpte meveddet, SEVGİ.
4. Hazırda ve gaybda olanlara NASİHAT etmek .”

"Benî demin en cömerti, en kerimi ve en sâhisi benim. Benden sonra, onların en kerimi, en cevâdı ise, bir recul, bir demdir ki; o dem (hususi) bir ilim bilecek ve o ilmini neşredecektir. Kıyâmet gününde müstakilen bir cemaat hâlinde baas olunacaktır."

"Kur'an'ı öğrenen ve öğreten, içindeki hakaikını ders veren bilmiş olsunlar ki; kıyâmet gününde onların cennete girmelerine, sâik ve delil ben olacağım."

Bu hadislerin teşvik ve tevcihinden sonra, insanın sadece kendini düşünmesi ve şahsi kemalatına çalışması kabil olmasa gerek.

Ek bilgi için tıklayınız:

Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin Defterinde Yazılı Olan, İlim İle İlgili Otuz Üç Hadis-i Şerif ve Kaynakları hakkında bilgi verir misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

stoudomaire
Allah sizden ebeden razı olsun inşaAllah..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serajnur
سلام علیم abe bu cevabla bu ayete nasıl bakmalıyız? يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ (سورة الصف 2) Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bazı ilimler vardır ki bizatihi amel gibi değerli ve kıymetlidir. Amel ederse ayrıca sevap kazanır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...