Said Nursi hangi hapislerde yatmıştır? Hapislerde kaldığı gün ve aylar belli midir? Bu hapislerde kalmasının sebepleri nelerdir?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yirmi sekiz sene gözetim altında, karakol karşısında bulunmakla birlikte, 1935 senesinde Eskişehir'de bir yıl hapisten sonra, daha önce kaldığı Isparta'ya gönderilmeyip Kastamonu'da karakol karşısında bir evde 1943 senesine kadar tutulmuştur.

1943'te bazı ihbarlar sonucu bir çok talebesiyle Denizli ağır ceza mahkemesinde yargılanarak bir yıla yakın tutuklu olarak bulunmuş, neticede talebeleriyle beraber beraat etmiş, eserleri de kendisine iade edilmiştir.

Denizli beraatından sonra Afyon'a bağlı Emirdağ kasabasında mecburi ikamete tabi tutulmuştur.

1948 de Afyon ağır ceza mahkemesine tutuklu olarak getirilmiş. Anadolu'nun çeşitli yerlerinden getirilen talebeleriyle birlikte kendisi yirmi aya yakın, bir talebesi on sekiz aya, diğer talebeleri altışar aya mahkum edilmişlerdir.

Yapılan itirazla temyiz mahkemesi kararı bozmuş, "Bunlar aynı kitap ve suçlardan Denizli ağır ceza mahkemesinde beraat ettikleri halde mahkumiyetleri hukuksuzdur. Yeniden dava görülmelidir." diyerek karar vermiş.

Afyon ağır ceza mahkemesi, bütün kitapları tek tek Diyanet İşleri Başkanlığına incelettirerek 1956 yılında beraat ve kitapların iadesine karar vermiştir.

1950'den vefatına kadar bazı mahkemelerde dava açılmışsa da tutuksuz olarak yargılanmış ve beraat etmiştir.

Daha geniş bilgi için tıklayınız:

Üstadımızın Kronolojisi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kanatebrar
allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...