"Said'in baltalarla başına vurdukları..." ifadesini açar mısınız; Üstadımızın bedenine yönelik işkenceler yapılmış mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dördüncü Nümune: Yeni Said ihtiyarlığında bütün bütün siyasetten ve dünyadan kendini çekmeye çalıştığı halde, ehl-i dünyanın bütün bütün kanuna ve insafa ve vicdana, hattâ insanlığa muhalif bir tarzda eşedd-i zulümle yirmi sekiz sene işkencelerle ezdiklerine ve bir sineğin ısırmasına tahammül etmeyen o biçare Said'in baltalarla başına vurduklarına ve ihanetin en şenîlerini yaptıklarına karşı, emsalsiz bir sabır ve tahammül ona ihsan olunması ve gayet asabî ve sinirli olduğu gibi, fıtraten korkak olmadığı halde 'Ecel birdir, tegayyür etmez.' hakikatine, imanından gelen büyük bir cesaretle beraber en korkak, en miskin bir vaziyette sükût edip sabretmesi, hattâ bir miktar sonra o işkenceler sonunda ruhuna bir ferah verilmesinin bir hikmeti, kanaat-i kat'iyemle budur ki:.."(1)

“Bir sineğin ısırmasına tahammül etmeyen o biçare Said'in baltalarla başına vurdukları” ifadesindeki balta ifadesi bir kıyaslama bir mecaz ifadesidir. Yoksa Üstadımıza yapılan işkenceler içinde fiziki anlamda tek işkence zehirleme işkencesidir. Herhangi bir dayak, dövme ve darp söz konusu değildir.

Üstadımıza reva görülen işkenceler; sürgün, gözaltı, hapis, zehirleme, yalan ve iftiralar ile itibarsızlaştırma, temel insani hak mahrumiyetleri vesairedir...

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-II, 66. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Mrv
Biz de öyle düşünmüştük zaten :) sadece te'yid etmek istedik. Teşekkur ederiz Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...