"Sakın hocaların cuma ve cemaatlerine ilişmeyiniz..." cümlesine binaen; bidatlerin girdiği camide ibadet edilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sakın hocaların Cuma ve cemaatlerine ilişmeyiniz. İştirak etmeseniz de, iştirak edenleri tenkit etmeyiniz. Gerçi, İmam-ı Rabbanî demiş ki: "Bid'a olan yerlere girmeyiniz." Maksadı, "sevabı olmaz" demektir; yoksa, namaz battal olur değil. Çünkü, Selef-i Sâlihînden bir kısmı, Yezid ve Velid gibi şahısların arkasında namaz kılmışlar. Eğer mescide gidip gelmekte kebâire mâruz kalırsa, halvethanesinde bulunması lâzımdır."(1)

Bid'atların hakim olduğu mekanda, ibadet etmek batıl olmaz; ama sevabı azalır. Fitneye sebebiyet vermeden, bid'atların hakim olduğu yerlerden uzak durmak iyidir. Lakin bid'atlar var diye, cami ve mescidleri terk etmek ya da gidenleri tenkit etmek, fitneye açık bir davranış olacağı için, böyle hareket etmek uygun olmaz.

Hutbelerde dine karşı olan şahısların övülmesi ya da dua edilmesi bid'attir. Lakin biz o bid'ate razı ve kalben taraftar olmaz isek, sorumluluk bizden düşer. Bid'at yapılıyor diye; cuma ve camiyi terk etmek doğru değildir. Ama bid'atlerin hakim olmadığı cami ve mescitleri tercih etmek, takvaya daha uygun olanıdır.

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (160. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat
BEN ŞAHSEN BAZI TARİKAT EHLİ OLANLARIN KENDİ LERİNE HAS MABETLERDE CUMA NAMAZINI KILDIKLARINI GÖRÜYORUM.HATTA BUNLAR LOKANTAYA BİLE GİTMİYORLAR.ZİRA BAŞKASININ KESTİĞİ ETİ YEMİYORLAR.BESMELE ÇEKİMEDİĞİN DEN ÇEKİNİYORLAR.BENCE BU CAİZ DEĞİDİR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...