Block title
Block content

Şam Emeviye camiinde hutbeden sonra cemaate Üstad mı namaz kıldırmış?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuyla alakalı olarak elimizde herhangi bir bilgi mevcut değil. Bediüzzaman Hazretlerinin Şam Emeviye Camiinde on bin kişiye ve içerisinde en az yüz ehli ilim bulunan muazzam bir cemaate hutbeyi okuduğu bilinmektedir.

Namazı kendisi mi kıldırmış yoksa başkası mı kıldırmış, bu konuda Risale-i Nur eserlerinde net bir ifade bulunmadığından, bu sorunuza cevap veremiyoruz.

Ancak gerek hatıra olsun, gerekse başka kaynaklardan olsun, araştırmamız devam edecektir. Şayet sizler de net bir bilgiye ulaştığınız takdirde, bulduğunuz bilgileri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ekorkmaz
Ahir zaman hadislerini tedkik ederken imtihan sırrını ortadan kaldırmadan değerlendirmek gerekir. Acizane yorumum: "Emevi camiinde O zât(as) namaz kıldıracak Hz.İsa(as) da ona tabi olacak." (ev kemakal) manasındaki rivayet: Üstad namaz kıldırdı dersek o cemaatte Hz.İsa(as)'ı aramak gerekir. O yüzden: Üstad namaz kıldırmasa bile ordaki azim cemaate hutbe vermekle sanki onlara bir nevi namaz kıldırmış gibi teşbihen anlayabiliriz.. Hz.İsa(as) da isevilerin bu devirdeki müslümanlığa tabi olan şahs-ı manevisi olarak anlaşılırsa; o cemaatte yüz ehl-i ilim var ise bir kısmı da isevilerin şahs-ı manevisi olabilir.. Doğrusunu ancak Allah bilir. selametle..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...