Şamlı Hafız Tevfik Ağabey’in mektubunda ifade ettiği "Hazret-i Mevlânâ Hâlid, Üstadımın hemşehrisidir." kısmını nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Hem Hazret-i Mevlânâ Hâlid, neslen Osmanlı olduğu ve Sünnet-i Seniyeye bütün kuvvetiyle çalıştığı gibi, Üstadım da Kur'ân-ı Hakîme hizmet noktasında, meşreben Hazret-i Osman-ı Zinnûreyn'in arkasında gidip, Hazret-i Mevlânâ gibi, Risale-i Nur eczâlarıyla, bütün kuvvetiyle Sünnet-i Seniyenin ihyâsına çalıştı.”(1)

Biz hemşehri olmalarını "müceddidlik" ve "sünnet-i seniyenin ihyâsına çalışma noktalarındaki benzerlikler" şeklinde anlıyoruz. Malum, hemşerilik aynı beldede doğmak ve yaşamak anlamına geliyor ki Üstadımız ile Mevlana Halid (k.s.) arasında böyle bir benzerlik söz konusu değildir.

Bir başka husus müceddidler genellikle ehl-i beytten olur Üstadımızın ve Mevlana Halid (k.s.)’ında ehl-i beytten olması hemşehri olmalarına da kinaye olabilir.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, R. Nur'dan Parlak Fıkralar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Prens

Ya da ikisinin Kürt olduğuna işarettir..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhammed-said-akdağ

Üstad Hazreti de Mevlana Halid Hazreti de Devleti Âliye #Osmanlı#  içerisinde Kürdistan coğrafyası ile adlandırılan bölgede doğdukları için olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...