"San’atkârâne işler ve ihsanlar ve imdatlar bilbedahe ispat eder ki, bu çalışkan rüzgârın ve bu cevval hizmetkârın kendi başına hiçbir hareketi yok..." Rüzgârı Allah'ın yönlendirdiğini nasıl anlarız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rüzgârın alelade ve tesadüfen esmediğini ve İlahi bir terbiye ve maksat ile estirildiğini anlamının en güzel yöntemi, rüzgârın esişine takılan sayısız hikmetleri incelemektir. Evet, bugün fen ilimleri rüzgârın esişindeki çok hikmetleri insanlığa izhar ve ilan ediyorlar.

Rüzgâr dünyanın var olmasını sağlayan en önemli olaylardan biridir. Rüzgâr, ağaç ve bitki çiçeklerinde bulunan sporları taşıyarak diğer çiçeklerin döllenmesi, yani üreyebilmesi için tohum üretebilmelerini sağlar. Ayrıca üretilen tohumların etrafa saçılarak ağaç ve bitki örtüsünün yayılmasını sağlar.

Rüzgâr, aşınmaya neden olarak toprak oluşumuna neden olur.

Rüzgâr, şehir üzerinde yoğunlaşan kirli havayı uzaklaştırır, orman üzerlerindeki temiz havayı dünyaya yayar.

Rüzgâr, deniz ve göllerde dalgalanmaya sebep olarak, deniz canlılarının yaşaması için gerekli olan oksijeni suya karıştırır vs...

Daha bunun gibi çok hikmet ve faydaları üzerinde barındıran rüzgârın tesadüfe verilmesi kabil değildir. Tesadüfen esen bir rüzgârın bu ince ve güzel hikmetlere vesile olması mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...