"Sâni-i Hakîm" , "Sâni-i Zülcelâl" , "Fâtır-ı Hakîm" , "Kadîr-i Hakîm" ifadeleri ne anlama geliyor, tecellileri nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sâni-i Hakîm; Bütün işleri ve icraatları sanatlı ve hikmetli olan Allah demektir. Yani Sani; sanatlı yaratan, sanatkâr anlamında çok kullanılan bir esma-i hüsnadır. Hakim ise her şeyin hikmetli bir amaçla yaratıldığını ifade eden Allah’ın güzel isimlerinden biridir. Mesela, güneş hem sanatlı hem de hikmetli bir eser-i İlahidir.

Sâni-i Zülcelâl terkibindeki celal ismi Cenâb-ı Hakk'ın kahrının ve azametinin tecellisi, Cenâb-ı Hakk'ın nev'deki tecellisi. Cenâb-ı Hak, vahdaniyyetine delil olacak çok şeyler yarattığından veyâ ihatadan âli ve celil olduğu veya hislerle idrak edilmekten celil olduğundan celâl denir.

Celal olan Allah’ın eserleri o kadar büyük ve azametli ki, insanın bu eserleri bir anda idrak ve ihata etmesi mümkün değildir.

Fâtır-ı Hakîm; Bu terkipteki Fatır ismi benzeri bulunmayan şeyi yaratan, harika ve üstün bir sanatla yaratan Allah (C.C.) demektir. Yani Allah’ın yaratmış olduğu sanat ve eserler öyle bir özellikte ki daha önce misli ve benzeri bulunmuyor, bunun yanında mükemmel bir hikmeti de içinde barındırıyor. Mesela, insan benzersiz ve eşsiz bir sanattır.

Kadîr-i Hakîm; Her şeyi hikmetli yaratmaya gücü yeten ve sonsuz güç ve kuvvet sahibi olan Allah demektir. Bütün kainat Onun sonsuz kudret ve kuvveti ile oluştuğu gibi onun sonsuz gücü ile ayakta durmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...