Block title
Block content

"Sâniin vahdetine en sadık şahitlerden birincisi, cüz’î ve küllî eşyalarda görünen vahdetlerdir. Çünkü, herhangi birşey zerreden âleme kadar vahdetle muttasıf ve alâkadardır. Öyle ise, Sânide de vahdet var. Öyle ise Sâni Ehaddir." ifadelerinin izahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eşya ve eşya arasındaki dayanışma, cevaplaşma, yardımlaşma, kenetlenme gibi fiiller, eşyanın birliği ve vahdeti oluyorlar. Güneş ile tarladaki mahsulün arasındaki şiddetli alışveriş, güneş ile tarla arasındaki bir vahdettir. Yani domatesin olgunlaşıp kızarmasında güneşin yardım ve cevabı bir cihetle vahdet ipi oluyor.

Eşyanın vahdeti kainatın bütün unsur ve parçaları arasındaki şiddetli münasebet ve ilişkiye kinaye olan bir terkiptir. Havanın toprağa yağmur, toprağın havaya buhar vermesi bir çeşit yardımlaşmadır. Güneşin toprakta yağmuru buharlaştırması da; güneşin bu yardımlaşmadaki katkısı ve yardımıdır. Kainatın her bir cüzünde bu münasebet vardır. Bu da Allah’ın varlığına ve birliğine en büyük bir delildir ki; bir Zat var ki, birbirinden habersiz şeyleri birbirinin yardımına koşturuyor, denilmek isteniyor.

Allah kainatta her şeyi, cüzi külli nispetinde yarattığı için, cüzi kiminse külli de onundur, ya da külli kiminse cüzi de onundur, bu hakikat şirke ve küfre geçit vermez. Bir şeye Rab olabilmek, her şeye Rab olabilmekten geçer. Öyle ise kavak ağaçlarını yeryüzünde kim dikip büyüttü ise, bütün kainat ve onun içindeki her şey; O'nun kudret ve tasarrufundadır demektir. Zira kavak ağacının büyüyüp yeşillenmesi için, bütün kainatın bir fabrika gibi işleyip çalışması gerekir. Demek kavak ağacı cüzi, kainat ise küllidir; külli ile cüzi ise bölünmez ve parçalanmaz birer sanattırlar ve sanatkarların tek ve yekta olduğuna ittifak ile işaret ediyorlar demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

nur.sever
mesela koyun ya da gül ya da su vb deyince dünyanın neresi olursa olsun genel özellikleri aynı şeyler aklımıza gelıyor bu da bır çeşıt vahdettir bütün koyunlar ya da bütün güller ya da bütün sular tek bir elden çıkmış ki vahdet sırrını gösteriyorlar..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...