“Saniyelerin hareketini gören, sair çarkların hareketlerini tasdik etmeye mecbur olur…” Burayı açar mısınız; devirlerden sonra ahiretin gelmesi mi anlatılmak isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl saatin; salise, saniye, dakika, saat gibi çarkları var ve birbirlerini kovalayıp, bir sonrakini mecbur kılıyorlar. Yani salise miadını doldurdu mu saniye sürecine girmek zorundadır, saniye vaktini doldurdu mu dakikaya dönüşmek durumundadır, dakika tamam oldu mu saate dönüşür ve hakeza. Böylece zaman kavramı akıp gider.

Gün, hafta, ay, sene, asır ve dehr gibi zamanın büyük çarkları da aynı şekilde ve aynı tarz ile hareket eder. Saatin birimleri küçük ve kolayca izlenebilirken, zamanın bu çarkları biraz daha büyük ve okunması zor çarklardır. Ama mahiyet ve gayeleri aynıdır. Bu yüzden zamanın büyük çarklarını okumakta ve anlamakta zorlananlar, zamanın küçük çarklarına baksınlar, mana ve gayeyi anlarlar.

Nasıl salise, saniye, dakika, saat gibi küçük çarklar, bir günün tükenmesine ve geçmesine vasıta oluyorlar ise; gün, hafta, ay, sene, asır ve dehr gibi büyük çarklar da hem insanın ömrünün, hem de kainatın ömrünün bitmesine ve tükenmesine sebep oluyorlar. İnsan ve kainat ömrünün tükenip gitmesi de, yeni ve başka bir aleme gidişin bir hareketidir.

Nasıl bir gün bitince yeni bir gün doğar, aynı şekilde dehrin ve zamanın bitmesi ile yeni bir alem, yeni bir zaman boyutu doğar ki, bu ahiret ve ukba hayatıdır. Saniyenin tavrına bakan, dehrin ve asrın tavrından ahiretin geleceğini okuyup anlayabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...