"Şarktan garba kadar benim ümmetimin eline geçecektir. Hiçbir ümmet o kadar mülk zaptetmemiş." Moğollar daha çok toprağa sahip olmuşlardı, Peygamber Efendimiz'in bu haberini nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem ferman etmiş ki: زُوِيَتْ لِىَ اْلاَرْضُ فَاُرِيتُ مَشَارِقَهَا وَمَغَارِبَهَا وَسَيَبْلُغُ مُلْكُ اُمَّتِى مَا زُوِىَ لِى مِنْهَا deyip, 'Şarktan garba kadar benim ümmetimin eline geçecektir. Hiçbir ümmet o kadar mülk zaptetmemiş.' Haber verdiği gibi çıkmış."(1)

Moğollar hem yağmacı hem zalim hem de muvakkat bir hakimiyet sahibi idiler. Yani bir dönemde parlayıp sönen bir saman alevi gibi hakimiyetleri oldu, sonra tarihin çöp sepetine gittiler. Üstelik insanlık adına bir medeniyet kurmadılar, aksine medeniyetleri yerle bir ettiler. Bu yüzden onların sahip olduğu mülk sayılmaz, çünkü bu mülke hükmetme muvakkat ve adice bir durumdu.

Oysa İslam hem adil hem de uzun vadeli bir hakimiyet sahibidir ve kalıcı medeniyetler tesis etmiştir.

Peygamber Efendimiz (asm)'in işaret ettiği mülk ve zapt olayı, kuru bir hakimiyet meselesi değil, insanlığın hayrına olan bir hakimiyet meselesidir. Meseleye bu yönden bakılabilir...

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup, Beşinci Nükteli İşaret.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...