''Sefahet ve haram ve itikatsızlık ve fıskta devam edenler, tevbe etmemek şartıyla ya idam-ı ebedî veya daimî ve karanlık haps-i münferit ve şekavet-i ebediye ilâmını alacaklarını yüzde doksan dokuz ihtimalle katî haber veren..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İdamı ebediyeye gidenler için, ahirete inanmama şartı konurken, daimi ve karanlık hapsi münferide gidenler için ise, bekayı ruh kaydı konmuştur.

Bu iki şahıs arasındaki ortak nokta, ikisinin de ebedi cehennemde kalacaklarıdır. Aralarındaki fark ise, birisi idamı ebedide, diğeri ise münferit hapiste kalacağıdır.

İki şahsın itikadına gelince; ikisi de kafir ama aralarında bir fark var; biri ahiretin varlığına, yani bekayı ruha inanıyor. Diğeri ise hiç inanmıyor.

Mesela; bir Hristiyan, Peygamber Efendimizi (asm) kabul etmediği ve sağlam bir tevhid inancı olmadığı için kafirdir. Ama bu Hristiyan kendi dininin itikadı icabı, ahiretin varlığına inanıyor. Başka bir aleme gideceğini düşünüyor.

Fakat bir ateistin hiçbir itikadı yoktur. Tamamen yok olacağına inanıyor. Bu iki şahıs arasındaki itikat farkı, onların çekeceği azaba da yansımıştır ve Üstadımız da bu azap farkına işaret ediyor. Biri ebedi yok olacağına inandığı için, her an yok olacak gibi azap çekerken, diğeri ebedi hayatın varlığına inandığı için, yok olma azabını çekmiyor, fakat kafir olduğu için de ebedi cehennemde yalnız olarak kalacaktır. Bu konu On Üçüncü Söz'ün İkinci Makam'ının başında izah edilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...