Block title
Block content

"Sefih erkekler hevesâtına uyarak kadınlaştığında; nâşize kadınlar da hayasızlıkla erkekleşir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her iki taraf, yani gerek erkek gerekse de bayanlar, İslamî ölçülere uymadıkları müddetçe, gayrimeşru bir tarzda birbirlerini etkileyebilmeleri muhtemeldir. Eğer erkek karşı cinsi tahrik edecek şekilde giyim kuşamını düzeltip kendine çeki düzen vermezse ve bayan da bunun bir benzeri şekilde davranırsa, dinen her iki tarafta mesuldur. Ciddi bir terbiye sisteminden veya nefsi gemleme süzgecinden geçmedikleri sürece de bunlar birebirlerine karşı mesul oldukları gibi, Cenab-ı Hakk'ın indinde de gerekli cezaya çarptırılacaklardır.

Bu asırda bazı erkekler fıtratlarını bozup erkek gibi davranmadıklarından; bazı kadın ve kızlar da erkek giysilerinin içine börünüp kadınlık fıtratını ayaklar altına alarak erkeklere gösterilmesi dinen caiz olmayan yerlerini göstermeye meyil gösterdiklerinden, maalesef içtimaî hayat kirlenmiş İslamî terbiye rafa kaldırılmış. Bunun çözümü özümüze dönüp ahlakı İslamiye ile ahlakı Resulullah (a.s.m.) ve Kur'an ahlakıyla ahlaklanmaktan geçer. Yoksa "Kendi yürüyüşünü terk etti, başkasının yürüyüşünü de öğrenemedi." hakikatına masadak olacağız.

Müslüman kadının giyiminde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır. Eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesi, açık kalmamasıdır. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olması için de altını göstermeyecek şekilde kalın ve avret yerlerini örtecek kadar uzun olmalıdır. Bunun için altını gösterecek şekilde ince ve şeffaf olan bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.

Tesettüre riayet eden bir bayan, ihtiyaç nisbetinde dışarda kendi ve evinin ihtiyaçlarını görür. Tabi kocası müsait değilse... Bunu da yine yalnız değil, bir yakınıyla bu ihtiyaçları görmesi daha münasip olur.

Beşeri yoldan çıkaranlar, evlerine dönmeli. Yoksa, "Kadınlar dışarıya çıkmamalı." şeklinde bu cümleyi yorumlamak yanlış olur kanaatindeyiz. Bazılarının yapmış oldukları bazı gayrı İslamî hareketlerinden dolayı masumları cezalandırıp evlerinde hapsedemeyiz Bir kız okul da okuyacak, ilimde öğrenecek ancak İslamî esaslara dikkat etmek şartıyla. Yoksa bir hayır yapayım derken on günah kazanmak akıl kârı değil.

Kız çocuklarının başı açık olarak okumaları caiz değildir. Ancak kız çocuklarını baş açık okula gönderen aileleri, kızlarını diri diri toprağa gömen cahiliyye müşrikleri gibi görmek de doğru değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...