"Şehirde dokuz çete vardı ki bunlar ülkede hep bozgunculuk yapar..." (Neml, 27/48) Risale-i Nur'da bahsedilen gizli ifsad komitesi acaba bu ayette bahsedilen mi? Üstad bu ayetten mi “gizli ifsad komitesini” çıkartmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Neml suresinde geçen ilgili ayetlerin mealini aşağıya alıyoruz:

"45. Andolsun ki, Allah'a ibadet edin diye Semud'a da kardeşleri Salih'i gönderdik. Hemen birbirleriyle çekişen iki zümre oluverdiler.

46. Salih dedi ki: "Ey benim kavmim! İyilik dururken niçin kötülüğe koşuyorsunuz? Ne olur Allah'a istiğfar etseniz, belki rahmetine ulaşırdınız."

47. Cevap verdiler: "Senin ve beraberindekilerin yüzünden uğursuzluğa uğradık." Salih: "Size çöken uğursuzluk (sebebi) Allah katında (yazılı) dır. Belki siz imtihana çekilen bir kavimsiniz." dedi.

48. O şehirde dokuz çete vardı ki, bunlar yeryüzünde bozgunculuk yapıyorlar, iyilik tarafına hiç yanaşmıyorlardı.

49. Allah'a and içerek birbirlerine şöyle dediler: "Gece ona ve ailesine baskın yapalım; sonra da velisine, 'Biz o ailenin yok edilişi sırasında orada değildik, inanın ki doğru söylüyoruz.' diyelim."

50. Onlar böyle bir tuzak kurdular, biz de kendileri farkında olmadan onların planlarını altüst ettik.

51. İşte bak! Tuzaklarının akibeti nice oldu: Onları da kavimlerini de toptan helak ettik.

52. İşte haksızlıkları yüzünden çökmüş evleri! Bilen bir kavim için elbette bunda bir ibret vardır.

53. İman edip Allah'a karşı gelmekten sakınanları da kurtardık."

"REHT, ona kadar olan çeteye denir. TİS'ATÜ REHT, görünüşe göre dokuz çete demek ise de müfessirlerin çoğu bunu 'dokuz kişilik bir çete' diye tefsir etmişlerdir."(1)

Bu ayetler, Hazreti Salih (as) ile Semud kavmi arasında geçen mücadeleyi hülasa ediyor. Elbette ki, Kur’an’ın mesajları evrenseldir ve her dönem ve zamana bakan bir yüzü vardır. Üstad'ın dönemindeki zındık komiteler de Salih'e (as) eziyet veren çapulcu çeteler kapsamına girebilir, bunu bu şekilde anlamakta bir mahzur yoktur.

Lakin, Üstad'ın bu ayetten böyle bir mana çıkardığına dair elimizde bir vesika yoktur; sadece ihtimal dahilinde demek daha doğru olur.

Her dönemde bu tip çeteler, mafya, komite, loca, dernek namları altında, ifsat ve bozgunculuk yapmışlar ve yapmaya da devam ediyorlar. Bu, iman ve küfür çarpışmasının kaçınılmaz bir sonucudur. Her dönemde bu tip çeteler olacağı gibi, onların karşısında da salihler olacaktır.

(1) bk. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, İlgili ayetlerin tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyascan
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...