"Şehirliler, köylülere, bedevîlere bakıp tesettürü kaldıramaz. Çünkü köylerde, bedevîlerde, derd-i maişet meşgalesiyle ve bedenen çalışmak ve yorulmak münasebetiyle, hem şehirlilere nispeten nazar-ı dikkati,." İzahı nasıl; tesettür kişiye göre değişir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ubudiyetin hikmeti ile illetinin ayrı şeyler olduğunu ve ibadetlerin yapılmasındaki esas sebebin de hikmet değil illet olduğunu risalelerden öğreniyoruz. Tesettürün ortama göre değişmesi demek, hikmetin esas alınması demektir ki, bu yanlış olur.

Fakat bu temel prensip, ibadetlerin hikmetlerini hiç araştırmayın demek değildir. elebtte ki hikmetlerini de öğreneceğiz. Bu bilgi, nefsin desiselerini izale eder.

Tesettür risalesinde ise, illet nazara verildikten, sonra hikmeleri sayılıyor. işte dördüncü hikmette bu maslahatlar nazara veriliyor.

Üstad'ın tesettür konusunda, köylüler ile şehirlileri mukayase etmesinin sebebi, yanlış bir düşünceyi ortadan kaldırmaktır. Şöyle ki;

Köylerde çalışan kadınlar, gerek ev işleri ve gerek ise hayvancılık ve tarla işlerinde çalıştıkları için, tesettüre sürekli dikkat etmeleri zorlaşabiliyor. Örtüleri kayabiliyor, vücutlarının yasak olan bazı yerleri görünebiliyor. Buna rağmen ciddi bir toplumsal tahribat yaşanmıyor. Yine insanlar temiz duygular ile bir arada yaşayabiliyorlar. Öyle ise, şehirlerde de açık saçıklığın ciddi bir toplumsal zararı olmaz; duyguları tahrik edip cinsel bir istismara sebebiyet vermez diyenlere bir cevaptır.

Zaten bir paragraf öncesinde de, memleketimizin Avrupa'ya da benzemeyeceğini, deliller ile ifade ediyor. Ancak o zaman ki, Avrupa'yı örnek veriyor. Şimdi ki, Avrupa'da ise, zaten zararları, tehlikeli boyutlara varmış şekliyle ortadadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...