Sekine duasında Hud suresi 66. ayet geçmektedir. Ayette "Rab" kelimesi geçerken, duada "Allah" denilmiş. Bunun hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tespitiniz doğrudur. Ayet-i kerimede, اِنَّ رَبَّكَ هُوَ الْقَوِيُّ الْعَزِيزُ şekliyle geçerken, duadaاِنَّ اللَّهَ هُوَ الْقَوِيُّ الْعَزِيزُ şeklinde geçmektedir.

Üstad'ımız çok âlimlerin yaptığı gibi, ayetten iktibas suretinde münacat ve tavsife kalbetmiştir. Böylece "İnnallahe huvel kaviyyül aziz" olarak konmuş. Bilindiği gibi Hizbü'l-Hakaik denilen Büyük Cevşen duasında 7 bölümden birisi de "Münacatü'l-Kur'an" bölümüdür ki, Hz. Osman (r.a)'ın duasıdır. Burada geçen her ifade, Kur'andan alınmış ve duaya dönüştürülmüş bir ayetten iktibas ve alınmadır.

Ayrıca Üstadımız İkinci Lem'ada Hz Eyyüb (a.s) ile ilgili Kur'anda geçen اِذْ نَادٰى رَبَّهُ اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ / “Eyyub’u da hatırla ki, Rabbine şöyle niyaz etmişti: ‘Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin.’” (Enbiya, 21/83) ayetinden iktibas ederek رَبِّى اِنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ / "Ey Rabbim! Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin." şekline getirilmiştir.

Gerçi her iki mana da birbirine yakındır.

Birisi, “Şüphesiz Rabbin kaviyy ve azizdir.” manasında, diğeri ise “Şüphesiz Allah kaviyy ve azizdir.” manasındadır. İktibaslarda bu tür değişiklikler caizdir.

Ayet-i kerimede geçen “Rab” isminin duada “Allah” ismine tebdili şu sebeple olabilir: Duanın önceki cümleleri “Allah” lafzıyla gelmiştir. Belki cümleler arasında bir uyum gözetilmesi için
“Allah” ismi “Rab” ismine tercih edilmiş olabilir.

Yine Hud suresinde ayetin geçtiği kısımda, Allah Teâlâ, Salih (a.s.)’ı ve iman edenleri kurtardığını beyan buyurmuştur. Bu kurtarma muamelesi “Rab” isminin bir tecellisidir. Bu sebeple, ayet-i kerimede “Rab” ismi zikredilmiştir. Belki de Sekine Duasına uygun olan isim “Allah” ism-i şerifidir ki bu isim “Rab” ismine tercih edilmiştir.

Bizim bilmediğimiz daha başka hikmetler de olabilir. En doğrusunu Allah bilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cwyunus

Bu cevap benim için dünyalar kadar önemliydi.. Çok teşekkür ederim. Rabbim hizmetinizi daim etsin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cwyunus

Bu cevaba ilaveten birşey daha sormak istiyorum.. Bu bahse konu olan değişkliği ( yani Rab yerine Allah ) üstat Bediüzzaman mı yapmıştır yoksa İmam Ali R.a efendimizden mi böyle gelmiştir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üstad tanzim ediyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cwyunus

Tşk ederim... Üstad Hz.lerinin tanzimi baş göz üstünedir... Bütün şüphelerimiz tamamen izale oldu tam bir  kanaat hasıl oldu. Elhamduillah.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...