Block title
Block content

"Sekiz müstensihin birbirini görmeden yazdıkları nüshalarda, lâfz-ı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm kelimesi, öyle bir tarzda tevafuk etmeleri,.." On Dokuzuncu Mektup'un başındaki harikaların üçüncüsünü izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncüsü: Acemî ve tevafuktan haberi yok ve bize de daha tevafuk tezahür etmeden evvel, onun ve başka sekiz müstensihin birbirini görmeden yazdıkları nüshalarda, lâfz-ı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm kelimesi, bütün risalede ve lâfz-ı Kur'ân beşinci parçasında öyle bir tarzda tevafuk etmeleri göründü ki, zerre miktar insafı olan, tesadüfe vermez. Kim görmüşse kat'î hükmediyor ki, bu bir sırr-ı gaybîdir, mucize-i Ahmediyenin (a.s.m.) bir kerametidir."(1)

Risale-i Nurların Osmanlıca yazılışlarında; cümle ve kelimelerin kalıplarında ve dizilişlerinde harika bir simetrik tevafuklar oluşuyor. Bu tevafukların en çok da acemiler tarafından yazılması; keramete biraz daha kuvvet veriyor. Zira yazıda usta olanlar tevafuklu yazsa; bunlar ustalıkları ile suni bir şekilde yazmış vehmine düşmek ihtimali olabilirdi. Ama acemi yazıcıların böyle harika tevafuklara mazhar olmaları; kerametin kuvvetine ve parlaklığına delil teşkil ediyor.

Mesela; Hüsrev Ağabeyin hem Arabiyatı hem de güzel hattı olmadığı halde, tevafuklu Kur’an’a mazhar olması; Arabiyat ve hatt-ı Kur’an'da çok ileri olan Şamlı Hafız Ağabeyi çok geride bırakması, bu hususa somut bir delil ve örnektir.

Bu paragrafta da On Dokuzuncu Mektub'un yazılmasındaki kerametler ifade ediliyor. Yedi sekiz yazıcı birbirinden haberleri olmadan yazdıkları risalede Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm” kelimesinin aynı şekil ve kalıp ile tevafuk etmesi ve simetrik bir güzelliğe mazhar olmaları, bunun keramet olduğuna bir parça insafları varsa hükmederler deniliyor.

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

msaydin
Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim
ANLAYAMADIM BİR YERİ.... Yani 19. mektubun tamamında lâfz-ı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm kelimelerinin tamamı tevafuk mu ediyor? Ve yine "lâfz-ı Kur'ân beşinci parçasında tevafuk etmiş" derken 19. MEKTUB'un BEŞİNCİ nüktesinde mi tevafuk etmiş? Beş'inci parçadan kasıt nedir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
"Lâfz-ı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm kelimesi, bütün risalede " Bu tevafuk On Dokuzuncu Mektubun tamamında oluyor. "Ve lâfz-ı Kur'ân beşinci parçasında öyle bir tarzda tevafuk etmeleri." Bu risale uzun olduğu için parça parça telif edildiğini ve tevafukunda beşinci parça olduğunu düşünüyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...